19 Јануари, 2018
0.5200
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

10 американски држави во кои инвестициите во образованието се враќаат најбрзо

Објавено во: Стил 12 Септември, 2017

Пред 36 години, универзитетското образование во САД чинело само 3617 долари годишно, според податоците на College Board. Денес цената е над 33 илјади долари. Оваа вредност е често доволно за да ги натера луѓето да размислуваат дали универзитетот е разумна инвестиција. Единствениот начин да се процени е да се пресмета повратот на средствата инвестирани во диплома.

Онлајн магазинот Student Loan Hero рангира 20 држави каде образованието на универзитет е навредно за цената. Ова се 10-те најпрофитабилни.

10. Монтана.

Монтана ги има едни од најниските цени за универзитетско образование во САД. Таму диплома чини 34,184 долари и инвестицијата во оваа држава ќе се врати за само 2,6 години.

Сепак, во Монтана всушност се најниските плати за нови дипломирани студенти. Покрај тоа, државата е единственото место каде што диплома не обезбедува просечна плата од повеќе од 40.000 долари годишно. Генерално, степенот на диплома ја зголемува годишната плата во Монтана за околу 52%.

9. Алјаска.

Оние кои дипломираат на универзитет во државата Алјаска се најдобро платени во САД. Тие заработуваат во просек по 34.236 долари годишно. Покрај тоа, просечната плата за дипломиран студент на Алјаска е 54% повисока отколку за вработените кои имаат еднократна училишна диплома - разлика што е помала отколку во повеќето држави.

8. Алабама.

Стапките на плаќање за дипломирани студенти во Алабама се за 78% повисоки од оние кои дипломираат во средно училиште во оваа држава. Поради оваа разлика, граѓаните со универзитска диплома си ги тие враќаат 51.732 долари, за што платиле за универзитетско образование за само 2.6 години.

7. Калифорнија.

Скокот во платата по добивањето на универзитетска диплома во Калифорнија е втор по големина во споредба со другите 19 држави кои ја предводат листата на Student Loan Hero. Просечната плата за вработените со диплома е всушност повеќе од двојно повисока од вработените со високо образование. Дипломирани студенти во Калифорнија си ги враќаат средства инвестирани во високото образование за 2,5 години.

6. Аризона.

Граѓаните на Аризона си ги враќаат средства инвестирани во универзитетот за околу 2,5 години. Ова се должи на ниски цени за универзитетска диплома со почеток во 52.524 долари. Тоа се должи на повисоката разлика помеѓу платата за вработените со средно образование и вработените со универзитетска диплома - 79%.

5. Грузија.

Државните службеници во Грузија, кои имаат диплома, заработуваат 90% повеќе од оние со високо образование. Ова значи дека универзитетското образование може речиси да ја удвои платата за повеќето државјани. Кога ова ќе придонесе за пониска цена на универзитетот, дипломираните студенти можат брзо да ја вратат инвестицијата во дипломата - за 2,4 години.

4. Тексас.

Во Тексас, добивањето на диплома, исто така, може да доведе до зголемување на платите од 90 отсто. Иако цената на 57.121 за диплома може да биде висока за некои, инвестицијата за дипломирани студенти се враќа само 2.3 години.

3. Арканзас.

Просечната плата за дипломираните студенти во Арканзас е релативно ниска - тие заработуваат во просек по 25.767 долари годишно. Кога има диплома за високо образование-постдипломски студии, просечниот приход се зголемува на 44.101 долари годишно - 71 отсто зголемување на платата. Кога овој скок е комбиниран со ниската цена од 41.629 долари за диплома, враќањето на инвестициите дадени за високо образование е 2.3 години.

2. Њу Мексико.

Вработените во Њу Мексико кои имаат само високо образование се меѓу најниско платени тео САД - тие заработуваат во просек 25.747 долари годишно. Исто така, платите во државата за дипломирани студенти се исто така рангирани на дното на првите 10 држави.

Сепак, кога добивате пост диплома од универзитет, ова доведува до пораст на платите од 68%. Ова, оди заедно со фактот дека во Њу Мексико цената на диплома е трета најниска во САД - во просек по 34.945 долари - инвестицијата во високообразовна институција се плаќа само две години.

1. Вајоминг.

Вајоминг ги има едни од највисоките плати за вработените во универзитетските дипломи: 31.936 долари во просек годишно. Ова води до зголемување на платите од 43% кога добивате диплома. Самиот универзитет е профитабилен во оваа држава: дипломирањето чини само $ 22,422, што е најевтино во САД. Со овие ниски цени, универзитетската диплома е добра инвестиција за граѓаните на Вајоминг. Инвестицијата за која станува збор се враќа за само 1,7 години, при што првично инвестираните пари се трошат во рок од пет години од дипломирањето.

Можеби ќе ве интересира

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини