21 Јануари, 2018
0.3665
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

10 корисни лекции кои бизнисот може да ги научи од децата

Објавено во: Финансии 11 Септември, 2017

Да се ​​биде дете е одлично, иако ние тоа го разбираме кога ќе пораснеме. И ние имаме свои деца. Додека се грижиме за нив и внимателно гледаме како растат, можеме да најдеме многу корисни лекции од нивниот уникатен пристап кон животот, нивните свежи идеи и искрената радост што ги ценат малите нешта во животот. 

Еве само неколку примери

 1. Детска логика

Децата се секогаш љубопитни. Тие испитуваат и учат сè што доаѓа пред нивните очи. И како за прв пат тие го откриле светот за нивната намена. Претприемачите и бизнисмените, исто така, секогаш треба да се обидат да продолжат со свеж поглед на нивната работа. Мислете и создавајте како деца така што нема да подлегнувате на вообичаените закони на логиката.

 2. Тие секогаш сакаат да знаат повеќе

Децата секогаш сакаат да знаат повеќе за светот, околу предметите наоколу, за тоа како работат, и да разберат кои луѓе овие луѓе минуваат низ нивниот живот и нивните очи. Растат и се развиваат, но ја задржуваат својата вродена способност да ги апсорбираат и запомнат огромните информации. Претприемачите, исто така, треба да бараат нови сознанија и да соберат нови идеи за растење и развој.

3. Создатели

Децата се креативни креатори. Тие постојано генерираат нови идеи. Тие наоѓаат објект и веднаш создаваат нова функција или цел. Лесно наоѓајте нови решенија за секој проблем во моментот на неговото појавување. Децата не се плашат да грешат, и сите тие имаат свое мислење. Претприемачите, исто така, треба да бидат толку бестрашни и креативни во нивниот пристап кон бизнисот и создавањето.

4. Комуникативност

Кога детето оди во камп или се приклучува на нова градинка, првото нешто што го прави е да гради пријателства. Со возраста, ја губиме нашата способност толку лесно и едноставно да комуницираме и да создаваме односи. И добри односи и врски се една од најважните сили на успешен бизнис.

 5. Го користат она што го имаат

Кога детето се соочува со проблем, тоа ги користи алатките и знаењата што му се на располагање за да го решат. На пример, ако сака да се искачи на дрво, тој често го користи својот велосипед како скала. Мал бизнис, исто така, треба да го искористи ова искуство. Немате канцеларија? Тогаш работете во соседното кафуле. Не може да си дозволи скап софтвер? Тогаш користете Google Apps или Open Office. Бидете снаодливи и радувајте се на она што го имате.

6. Децата се потпираат на други

Децата зависат и како еден од друг, така и од возрасните во нивниот живот. Тие треба да помогнат кога учат кога јадат или се облекуваат. Од кој ја очекуваат оваа помош? Се разбира, нас! Претприемачите зависат од нивните пријатели, партнери, соработници, инвеститори. Градењето бизнис без потпирање на нечија помош е практично невозможно.

 7. Тие не се плашат да ризикуваат

Се сеќавате ли како во вашето детство возевте со велосипед од високо? Најзабавно, а сепак шокантно искуство - лице во лице со ветер и брзина. Кога почнувате бизнис, чувството треба да биде приближно исто. Мора да бидете во можност да ризикувате. Почуствувајте што ве носи напред со огромна брзина. Но, не заборавајте да ја држите рачката.

8. Пробаваат сè

Можеби, во овој момент од вашиот живот, целосно сте свесни дека нема да излезете брилијантен музичар или голем кошаркар. Вие го знаете тоа, бидејќи, како што сте биле деца, сте биле во можност да ги испробаат овие области. Но, веројатно си играл или играше кошарка за забава, само се забавуваше со другите деца. Претприемачите често мора да прават работи кои не се особено добри. Затоа соработниците - потпрете се на нив додека учите!

9. Парите не им значат ништо

Децата преферираат бонбони пред пари. Барем тоа беше кога бевме млади. Па, се разбира, тоа не значи дека мора да им давате чоколади наместо плати. Тоа е само доказ дека треба да се вреднуваат повеќе работи кои имаат емоционална вредност. Нека потрагата по профит не е единствената цел на вашиот бизнис и живот.

10. Децата знаат да се забавуваат

Колку пати го гледавте вашето дете или детето на соседот се прашувате како тој само игра, целосно го заборави светот околу него?! Ним не им треба ништо друго кога има играчки, топка, велосипед во близина. Ако сте уморни од она што го правите, не вреди да продолжите!

Можеби ќе ве интересира

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle