19 Јануари, 2018
0.5122
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

10 СОВЕТИ: Како да барате покачување на заслужената плата?

Објавено во: Финансии 08 Септември, 2017

Секој смета дека заслужува повисока плата . Сте виделе како вашите колеги се нервозни, покажуваат инсистирање или неблагодарност. Едноставно е - подгответе се да прашате што мислите дека заслужувате. Дури и во моментот на преговорите за вашата нова работа. Или, пак, тогаш.

КАКО ДА СЕ ПОДГОТВИТЕ ЗА РАЗГОВОРОТ?

# 1. Работете навистина напорно.

Земете повеќе одговорности, ставете ја вашата душа во вашата работа, помогнете им на колегите - за неколку месеци ова ќе се забележи. И тоа ќе биде добра основа за разговорот.

2. Изберете време.

Добрата традиција е да го одржувате овој разговор еднаш годишно.

3. Запомни - вашиот работодавец едвај мисли на лошото

Напротив - секој работодавец е навикнат на вакви разговори и всушност доста често се изненадени како толку време вработениот не ја покренал темата. Често, дури и зголемувањето е однапред одобрена во буџетот.

4. Направете листа на она што сте го постигнале.

Чувајте ја оваа листа - секојдневната работа е често невидлива. Затоа е добро во вистинско време да ги покажеме специфичните димензии на она што го правите за да ги добиете овие резултати.

5. Не користете го личниот живот како аргумент.

Сте земале кредит, патот до работата ви е долг, ви претстои свадба - се разбира дека за вас тоа се трошоци, но не се причина да ви ја зголемат платата. Единственото нешто што треба да се дискутира за време на овој разговор е вашата вредност за компанијата.

КАКО ДА СЕ ПРОДОЛЖИ РАЗГОВОРОТ?

1. Побарајте од вашиот шеф да ви закаже средба.

Кажете му веднаш дека сакате да разговарате за вашата работа и можности за раст во компанијата. Така ќе покажете дека ја цените работата и сте подготвени да давате уште од себе, но дека сакате да поразговарате и за платата.

2. Бидете сигурни во себе.

Земи длабок здив. Замислете што ќе се случи ако не сте - ако не го направите првиот чекор, на пример, вашиот автомобил ќе се расипе. Интересна техника е ова, но тоа функционира. Може да замислите и што ќе се случи по разговорот - ќе се приберете, ќе каснете нешто вкусно, ќе си ставите вино и ќе си го пуштите вашиот омилен серијал. Ништо не е страшно!

3. Истражувајте го пазарот.

Повеќето компании имаат фиксна годишна стапка на индексирање на платите до 5%. Односно не е добро да се бара повеќе од ова зголемување. Но, ако сте направиле многу посветеност, правите многу повеќе од нормално, може да бидете храбри во твоите барања.

4. Повторете дека сте си го заслужиле покачувањето, а не дека само заслужувате бонус. 

Затоа што тоа е вистината!

5. Бидете учтиви, дури и ако одговорите "не".

Ако вашиот шеф ви каже дека не може да ви ја зголеми платата, поради недостаток на буџет, може да поразговарате со него за можноста да имате повеќе слободни денови. И запомнете, дури и тој да не ви го даде зголемувањето што го заслужувате, ќе го оцени фактот дека си го цените трудот.

Можеби ќе ве интересира

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?