21 Јануари, 2018
0.3814
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

20 правила за животот од најстариот милијардер во светот

Објавено во: Финансии 05 Септември, 2017

101-годишниот Дејвид Рокфелер беше најстариот милијардер во светот. Тој напишал многу книги, давал многу интервјуа, присуствувал на многу емисии и настани, некои цитати од неговите автобиографски "мемоари" укажуваат на тоа како патријархот на династијата живеел и го водел својот бизнис. 

Избравме некои од нив за ваша инспирација.

-Профитот е важен и за бизнисот и за животот.

"Добивката е магнет - таа создава работни места и им дава такви можности на луѓето, кои ниту социјалниот ниту економскиот систем не можат да си ги дозволат."

2. Заработувајте пари, создавајте пријателства.

"Мојот дедо имаше силно пријателство со неговите деловни партнери. Во долгите деловни разговори, тие се смееја и уживаа во нив".

3. Еден шеф е секогаш подобар од два.

"Договорите за заедничко управување ретко произведуваат одлични резултати - тие се резултат на компромиси".

4. Не седете во канцеларија.

"Сум посетил клиенти на банката во 42 од 50 држави. Имав 10.000 деловни ручеци (ако го вклучиме Њујорк) и учествувавме на илјадници средби со партнери."

5. Не плашете се да работите со пријателите.

"Најуспешните деловни врски се оние со луѓе на кои им верувате, меѓусебна помош и разбирање - оние квалитети без кои пријателството е невозможно".

6. Заштитете го капитализмот.

"Никој не треба да се чувствува виновен за правење пари".

7. Капитализмот бара владата и пазарот да се движат во иста насока.

"Надежта дека владата или самиот пазар ќе ги реши сите проблеми, ги излекува сите болести и такви работи, е далеку од реалноста".

8. Вистинското семејство ги отвора вратите.

"Мојата фамилија секогаш ми помага. Тие почесто ми одговараат во телефонски разговори."

9. Семејството исто така се затвора.

" Поради моето семејство, луѓето честопати изгледаа сомничаво и скептично. Тие веднаш ги игнорираат сопствените напори за постигнување на мојот успех ".

10. Несреќен секогаш ќе постои.

"Кој сака да се оддели од толпата, мора да биде дебел човек".

11. Татковството ни овозможува да се погледнеме себеси со други очи.

"Кога ќе станете татко, вие сте далеку од совршен за оваа улога. Почнав да имам поголемо разбирање за мојот сопствен татко. "

12. Заштитете ги интересите на вашето семејство.

"Мојот дедо и неговите партнери делуваа цврсто, но бизнисот беше таков."

13. Најдете хоби.

Дури и како дете, отидов на курс по природни науки. Се вљубив во бубачките. 

14. Најдете добар учител.

"Мојот интерес во историјата дојде во 6-то одделение - ме запали мојот наставник по историја".

15. Спротивностите навистина се привлекуваат

"Иако со мојата сопруга сме заедно и се чувствуваме прилично добро, нашите интереси се многу различни. Секој има слобода да ги следи. Ова е исто така тајната на нашиот долг и среќен брак ".

16. Живејте како што сакате.

"Достапните кредити лесно доведуваат до повисоки трошоци. Бидете внимателни. "

17. Љубовни авантури.

Брат ми отсекогаш сакаше да се проба во сè. Подоцна, тој стана успешен инвестициски капиталист, и неговиот интерес за невообичаени работи никогаш не престана."

18. Патувајте во странство.

"Моите родители веруваа дека децата прво треба да ја запознаат својата земја. Но, подеднакво е важно да се запознаеме и со европската култура ".

19. Не жалете за ништо.

"Од дедо ми никогаш не сум слушнал воздишка или најмал знак на жалење - ниту од неговиот син, ниту од неговите внуци. Тој беше убеден дека "Стандард нафта" носи само придобивки за општеството. "

 20. Направете нешто трајно.

"Радоста на претприемништвото е во создавањето на нешто што ќе трае долго време и ќе има вредност за другите".

Можеби ќе ве интересира

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle