четврток, 2 апр 2015
    ALK 5065.35    -0.34%     BESK 4600.92    0.02%     FUBT 500    0%     GRNT 521    -2.98%     KMB 1849    -0.38%     MABI 1000    0%     MPT 18600.4    -1.59%     MTUR 3897    -0.05%     OHB 2024.81    -0.17%     PPIV 20500    0%     REPL 57000    0%     RMDEN09 96.5    1.58%     RMDEN13 95    0%     RZIT 25    0%     STB 320    -0.02%     STIL 72    -2.7%     TEL 288.46    -0.87%     TETE 650    0%
X
Дома / СВЕТ / Нови забрани за купување автомобил во Кина
Нови забрани за купување автомобил во Кина

Нови забрани за купување автомобил во Кина

Кинеските власти планираат во многу градови да воведат ограничувања за купување на автомобил за да се намали загадувањето на воздухот, објавија кинеските медиуми.

Ова ограничување веќе е воведено во четири големи градови, вклучувајќи ги и Пекинг и Шангај, а сега се планира тоа да се воведе и во уште осум милионски градови. Со новите мерки годишно треба да се намалува бројот на нови автомобили на улиците од овие градови за  400.000.

Кина во последниве години стана најголемиот пазар на автомобили во светот, а само минатата година во земјата се продадени 13 милиони нови автомобили. Издувните гасови од моторните возила се сметаат за најголемиот поединечен загадувач на воздухот во Кина.

 

Спонзориран линк:

Дали сакате да добиете 50€ реални пари за тргување на глобалниот финансиски пазар и започнете да заработувате пари? Регистрирајте се овде и почнете да тргувате со 50 евра на светската берза

Одговори