18 Декември, 2017
0.4245
    ALK 7300    -0.06%     GRNT 766.8    0.58%     KMB 2705.47    0.2%     MPT 27000    0%     OHB 4800    0.67%     PPIV 38000    0%     RZLV 44    -2.22%     RZUS 107    -0.82%     STIL 128.98    1.56%     TPLF 1489.75    -0.68%     TTK 839    1.25%     UNI 1870    0%     USJE 23500    2.17%     ZILU 155    2.65%

365 ДЕНА ГО ДЕЛАТ ОД МИЛИОНСКА ЗАРАБОТКА: Имал добар план, но и трпение од 10 години

Објавено во: Агробизнис 05 Август, 2017

Никола Грујиќ од селото Крчевац кај Топола во Србија на 3.5 хектари површина има лешник, а насадот е стар 9 години. 

На лешникот му требаат 10 години за полн род, и овој овоштар очекува богат род идната година. 

„За овој вид овошје се одлучив затоа што не е многу застапена како јаболкото на овие простори“ - вели тој. 

Додава дека лешникот не е култура која бара многу работа. 

Грујиќ вели дека поради добрата цена и обезбеден пласман ниту еднаш не се покајал затоа што се одлучил за оваа работа. 

Тој располага со систем капка по капка, а бербата ќе ја изврши машински. 

Грујиќ објаснува дека вложувањата не се за џабе, а цената од 2000 динари по килограм носи добра заработка. 

Додава дека за овој бизнис најважен е изборот на сорти, а бира е најдобра и успева на ова поднебје. 

Можеби ќе ве интересира

ЗЕМЈОДЕЛСКИ РАЗВОЈ ВО ХАРМОНИЧЕН ОДНОС СО ПРИРОДАТА

ЗЕМЈОДЕЛСКИ РАЗВОЈ ВО ХАРМОНИЧЕН ОДНОС СО ПРИРОДАТА

OДЛИЧНА ИДЕЈА ЗА ЗАРАБОТКА: Расте и на сонце и во зима, и е доста скапа

OДЛИЧНА ИДЕЈА ЗА ЗАРАБОТКА: Расте и на сонце и во зима, и е доста скапа

Не сте свесни колку пари можете да заработите од овие две овошки

Не сте свесни колку пари можете да заработите од овие две овошки

Министерот Николовски и DGAgri согласни- итно зајакнување на капацитетите на Платежната агенцијата

Министерот Николовски и DGAgri согласни- итно зајакнување на капацитетите на Платежната агенцијата