22 Јануари, 2018
0.4154
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

4 работи кои ве спречуваат да заработите милиони

Објавено во: Финансии 07 Јануари, 2018

Парите не можат да купат среќа, но можат да обезбедат мир. Затоа многу луѓе се стремат кон нив. Меѓутоа, не сите успеваат да го освојат богатството на сонот. Според Entreprenuer, овие фактори се најчести.

Вие се уште не сте милионери, бидејќи:

1. Не дејствувате.

Луѓето можат да ги фалат вашите идеи и соништа по цел ден, но единствениот начин да ги постигнете е да ги засукате вашите ракави и да се обидете да направите промена. Големите промени може да те заплашат и да ви изгледаат премногу тешко, но ако навистина сакате да ги реализирате своите цели, мора да дејствувате.

2. Не ги менувате навиките.

За да станеш најдобрата верзија на себе си и да ги заработиш првите милиони, мора да бидеш подготвен да ги промениш навиките. Тоа не значи да се следи патот кој самопрогласените животни експерти ги претставуваат како најдобри, туку објективно да го анализирате вашиот живот и навики и да се посветите на себеси. Подготвеноста за само-анализа и отвореност кон критики ќе ви овозможи да растете во области кои досега ве влечеа назад.

3. Не верувате во себе.

Без разлика колку сакате да бидете богати, повеќе луѓе не веруваат дека некогаш ќе можат да ја постигнат оваа цел. Важно е да верувате во себе, ако сакате да ги остварите вашите соништа. Луѓето на кои најмногу им се восхитуваме не се ништо поразлично од нас. Тие само работат потешко, попаметно и имаат малку повеќе среќа.

4. Го губите вашето време со погрешни луѓе.

Некои луѓе велат дека секоја личност е просек меѓу петте лица со кои најмногу време поминува. Ако овој просек е близу до просекот за земјата, тешко може да очекувате финансиска извонредност.

Ова не значи вртење на грбот на пријателите од вашето детство, но да бидете повнимателни со времето кое го поминувате со нив и вредноста што можете да го добиете од него. Побарајте друштво за луѓе кои ве мотивираат да бидете подобри. Ова не само што ќе ве направи посреќни, туку ќе ве одведе и до успех.

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?