18 Ноември, 2017
0.4102
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

8-те најплатени шефови на компании од индексот S & P 500

Објавено во: Финансии 11 Јули, 2017

Колкави годишни примања добиваат раководителите на водечките компании во светот? Одговорот ни го дава листата на фирмите од индексот S & P 500 за последната финансиска година.

Генералното плаќање на 25-те најдобро платени шефови на компании од овој индекс изнесува 1,65 милијарди долари. Оваа сума ја вклучува вредноста на добиените акции и опции за купување на акции, вежби во текот на годината, како и парите од плати, бонуси и дополнителни стимулации. Компаниите обично им обезбедуваат секоја година акции на раководителите како стимуланси.

На прво место е извршниот директор на Apple Тим Кук (на фотографијата). Вкупната сума која ја заработил во 2016 година, доаѓа главно од 1,26-те милиони акции на вредност 136 милиони долари, на кои стана сопственик, но кои му биле дадени уште во 2011 година. Околу една петтина од акциите биле врзани со општата 3-годишна принос за акционерит. Генералните приходи за 2016 година вклучуваат уште плата од 3 милиони долари, 5.37 милиони долари бонус и 377 719 долари во форма на дополнителни стимулации.

Еве и кои се 8-те највисоко платени шефови на компании од индексот S & P 500 минатата година:

8. Нил Патерсон (Cerner) - 67.11 милиони долари

7. Марк Паркер (NIKE) - 70.19 милиони долари

6. Марк Бениоф (Salesforce.com) - 85 милиони долари

5. Сафра Катц (Oracle) - 85.92 милиони долари

4. Лен Шлаифер (Regeneron Pharmaceuticals) - 93.64 милиони долари

3. Џон Хамергрен (McKesson) - 97.62 милиони долари

2. Рид Хестингс (Netflix) - 106.31 милиони долари

1. Тим Кук (Apple) - 144.85 милиони долари


Можеби ќе ве интересира

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

3 знаци дека всушност се плашите од успех

3 знаци дека всушност се плашите од успех

Зимбабве-земјата каде биткоинот вреди двојно повеќе

Зимбабве-земјата каде биткоинот вреди двојно повеќе

Aко почнувате бизнис со малку пари следете ги овие совети

Aко почнувате бизнис со малку пари следете ги овие совети