22 Октомври, 2017
0.4249
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

9 август 2007: Денот кога кризата стана глобална

Објавено во: Финансии 10 Август, 2017

Пред десет години на 9 август се појави првиот знак од глобалната финансиска криза.

Француската банка „БНП Парибас" замрзна три инвестициски фондови, со оправдување дека имаат недостатокот на тргување со хипотекарните хартии од вредност. Пазарот на обврзници беше запленет. 

9 август 2007 година го означи почетокот на најдолготрајното економско нарушување од Втората светска војна. Тогашниот претседател на федералните резерви, на тоа предвидуваше само неколку месеци порано. Сепак, малкумина го ценеа обемот на катастрофата која ќе се одвива во текот на следните 18 месеци.

Американскиот хипотекарен пазар беше полн со заеми што нема да се вратат, инвеститорите и финансиските институции насекаде плаќаа високи цени за високо оценети хартии од вредност, кои всушност беа многу ризични.

Десет години подоцна, јасно е дека овие грешки предизвикаа криза која во 2008 година го потресе светот, со што се повлече „Беар Стернс Кос" и „Леман брадерс холдингс инк.", принудувајќи го спасувањето на 182 милијарди американски долари од Американската интернационална група Inc. 

Економијата растеше со речиси 4%. Вол Стрит почна да се бори на 9 август со прекин на ликвидноста во тргувањето со ризични хартии од вредност, што може да се реши со постојани инфузии на пари од централната банка.

Вол Стрит имаше сеопфатна криза на доверба, во финансискиот свет. 

Можеби ќе ве интересира

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари