24 Април, 2017
0.4176
    ALK 5540.4    0.4%     BESK 12999    0%     CEVI 845    0%     GRNT 679.15    -0.12%     KMB 2549.04    -0.04%     MOKL 2152    26.59%     MTUR 3600    -1.37%     REPL 42000    -7.42%     RMDEN13 94.7    0%     RZUS 92    0%     SBT 1300    1.56%     STB 909.74    1.08%     TNB 10100    0.1%

АГРО БИЗНИС: Фарма со полжави со правилно одгледување може да донесе добра заработка

Објавено во: Агробизнис 20 Април, 2017

Горан Стојаноски од Прилеп пред неколку години отворил фарма за полжави, извесно време се занимавал со оваа работа и за сите кои сакаат да се занимаваат со ваков агро бизнис им побјаснува дека се работи за рентабилна дејност.

Вели дека полжавите бараат работа и грижа, но трудот се исплати, а за фармерите важно е да бидат упорни и да не се откажуваат.  Сосема случајно овој прилепчанец добил идеја за еден ваков бизнис,  и одлучил да си ја проба среќата.

„Започнав да се занимавам со одгледување на полжави пред 7 години, кога имав 22 години и тоа траеше две години. Идеjата ми дојде преку интернет, тогаш и во село Галичани се имаше отворено првата фарма за полжави во прилепско, па ја посетив и разговарав со сопственикот. Се одлучив преку проектот за самовработување да инвестирам капитал, со мој личен капитал бев многу ограниченза тие години и е многу тешко да инвестираш.  Полжавите како и секоја друга дејност бараат грижа, посебно за нешто што е ретко и дотогаш невидено на наши простори е многу потешко. Најголемата тешкотија е во тоа да мора да учите преку интернет, преку книги на друг јазик, да барате помош од стручни лица кои до тогаш не виделе како функционира. Но,  се тоа е сосема поинаку кога вие практично ги одгледувате и учите, ви треба време и анализи да ги запишете и практувате во подолг временски период, да ги отфрлате негативните последици и практикувате позитивните чекори, Теоријата е добра, но праксата секогаш игра клучна улога“ – вели Стојаноски.

Тој додава дека откуп за полжавите имало без проблем, но проблемот бил  во начинот на одгледување и производство.  Зависно од моделот на производство,може да се заработат околу  7000 евра на 5 декари површина.

„Количината беше неопходна и за поголема откупна цена и рентабилност. Мое лично мислење е дека има профит во оваа дејност. Мојата грешка е што се откажав во рок од две години, морате да плаќате придонеси а не можете да  инвестирате, имавме државна помош , но недоволна да опстанеме и да се развиеме на подолг временски период. Луѓе има и ден денес кои се заинтересирани, секој ден на мојата Фејсбук страница ми пишуваат за откуп и подмладок, Се надевам дека една ден кога би имал подобри услови би продолжил повторно“ –изјави Стојаноски.

Тој пет години бил во странство, а сега е вратен во родниот град Прилеп. За сите кои сакаат да одгледуваат полжави им препорачува да направатдобра анализа, да посетат фарми во нашата држава и надвор од неа, да донесат модел на производство и најважното да не се откажуваат.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Јавен повик за финансирање преку Програмата ИПАРД

Јавен повик за финансирање преку Програмата ИПАРД

Измрзнаа јаболката, тутунот, лозјето- земјоделците и без род и без субвенции

Измрзнаа јаболката, тутунот, лозјето- земјоделците и без род и без субвенции

Еколошко управување во земјоделството

Еколошко управување во земјоделството

Започна сеидбата во виничко, помалку ориз од лани

Започна сеидбата во виничко, помалку ориз од лани

РУСИТЕ ШОКИРАНИ: Турците со оваа одлука им забија нож в грб

РУСИТЕ ШОКИРАНИ: Турците со оваа одлука им забија нож в грб

Температури и до -4, овошките да се заштитат

Температури и до -4, овошките да се заштитат

Земјоделците излажани, субвенции нема: Министре време е да ни ја кажете вистината!

Земјоделците излажани, субвенции нема: Министре време е да ни ја кажете вистината!

Како налозите за исплата на субвенциите заглавија во фиоката на министерот Миновски?

Како налозите за исплата на субвенциите заглавија во фиоката на министерот Миновски?

Тутунарите склучуваат договори со откупувачите

Тутунарите склучуваат договори со откупувачите