22 Ноември, 2017
0.4631
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

АГРОБИЗНИС СО ЧИЛИ: Oваа квалитетна пиперка успева на македонските полиња

Објавено во: Агробизнис 02 Ноември, 2017

Драган Цветковиќ од кумановското село Тромеѓа со години се занимава со производство на чили, агробизнис кој не е широко распространет во земјава.

Тој уште од почеток на 2000 година се занимава со зачинарство, а идејата за производство на чили дошла откако се направени истражувања што може да успее на нашата почва. Чилито и другите билки се произведуваат без да бидат прскани.

„Идејата за свое производство на чили дојде со години анализа што се може оваа наша земја да роди. Составот на почвата во Македонија и другите услови, дозволуваат да скоро сèшто се одгледува во свет може и кај нас,  нормално со одредени адаптации. Во почеток садевме на наши мали површини за да ги направиме потребните опити, а сега со помош на кооперанти засадуваме поголеми површини.Скоро целото производство е без никакви хемиски заштити, комплетно природно. Целото производство го користиме за зачинување на производите на Адут ГВН во производниот бренд Директно од Природата, а нивните производи ги има на пазарите во цела  Македонија и на пазарите во соседна Албанија и Бугарија. Инаку потреба за посериозни количини за производство има,  но свеста кај кооперантите за производство на неиндустриски зачински билки уште нее развиена кај нас“ – вели Цветковиќ.

Тој одгледува чили, различни зачински пиперки, магданос, оригано, чубрица, нане, жалфија, рузмарин, здравец и друго.

Насади има и во Тромеѓа, кумановско, во скопско, струмичко, светиниколско, Росоман и Гевгелија.

„Иако имаме машини, чистење и обработка на зачини се прави рачно. Секое парче е екстра квалитетно“ – објаснува Цветковиќ.

Тој додава дека не им е целта да имаат квантитет, туку да имаат квалитет. Цветковиќ вели дека работат и на обнова на многу стари сорти на грав, пченка, пченица, пуканки и други стари сорти на неиндустриски земјоделски растенија.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

МАКЕДОНСКИОТ КОСТЕН ИМА ИДНИНА: Полицијата да ги спречи кражбите во тетовско

МАКЕДОНСКИОТ КОСТЕН ИМА ИДНИНА: Полицијата да ги спречи кражбите во тетовско

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун