23 Септември, 2017
0.4257
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

АГРОБИЗНИС: Засадете ја оваа овошка, цената е примамлива

Објавено во: Агробизнис 09 Септември, 2017

За оние кои немаат идеја за бизнис, боровницата може да биде вистински избор затоа што цената по која се продава не е за потценување.

Далибор Давидовиќ од општина Трговиште, Србија за Фактор раскажува дека во 2013 година засадил 500 садници боровница на површина од 0,2 хектари.

„На идеја дојдов затоа што во тој период општината помагаше,  даваше субвенции за земјоделство. Боровницата бара доста вода, бара прскање 4-5 пати за заштита и 3-4 пати прехрана со минерално  ѓубриво преку лист. Се бере од средината на јули до крајот на август, береме со семејството.  Еден килограм чини 4 евра и има обезбеден пласман. Кога би почнал од почеток, садницата чини од 3 до 5 евра, а полна родност има  по 7 години. Со тоа инвестицијата може да се поврати по 5-6 години“ – вели Давидовиќ.

Tој објаснува дека локалното население се интересира за оваа овошка, но засега поголема количина боровница нема. Давидовиќ вели дека идната година очекува поголема заработка.

„Една садница дава од 3 до 5 кг, а оваа година моите садници дадоа род од 2 кг. Ова ни е дополнителен приход, а се занимаваме и со други работи.  Имаме и еден хектар малини. Поголем дел од приходите ги остваруваме од работа во земјоделството затоа што во нашето место  нема фабрика и нема што да се работи“ – раскажува Давидовиќ.

Оваа oвошка е профитабилна, а Давидовиќ вели дека таа не може да успее на секаква почва и бара специфични климатски услови.

Боровницата на семејството Давидовиќ останува во Србија, бидејќи како што велат, побарувачката е поголема од понудата. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

МЗШВ достави 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

МЗШВ достави 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

Министерот Николовски најави системски мерки за развој на пчеларството

Министерот Николовски најави системски мерки за развој на пчеларството

МЗШВ формираше Комисии за вршење на увид на настанатите штетите од невремето на 11-ти септември

МЗШВ формираше Комисии за вршење на увид на настанатите штетите од невремето на 11-ти септември

Климатските промени погубни за земјоделскиот труд - МЗШВ со конкретни мерки

Климатските промени погубни за земјоделскиот труд - МЗШВ со конкретни мерки

МЗШВ: Два милиони денари за реновирање на метеролошките станици во Демир Капија, Штип и Крива Паланка

МЗШВ: Два милиони денари за реновирање на метеролошките станици во Демир Капија, Штип и Крива Паланка

Стимулирање на трансферот на знаења и иновации во земјоделството

Стимулирање на трансферот на знаења и иновации во земјоделството

Исплатени 125 милиони денари за субвенции

Исплатени 125 милиони денари за субвенции

МЗШВ почнува со ревизија: Како се доделувало државното земјоделско земјиште под закуп?

МЗШВ почнува со ревизија: Како се доделувало државното земјоделско земјиште под закуп?