24 Септември, 2017
0.3262
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

АКЦИЈА НА ЛЕЗБОС: Депортирани мигрантите кои не добија азил

Објавено во: Балкан 09 Септември, 2017

Голема полициска акција имаше денеска во прифатниот центар Морија на грчкиот остров Лезбос. 

Целта е пронаоѓање и депортирање во Турција на сите оние мигранти кои добиле негативен одговор на барањето за азил во Грција. 

За да се избегнат инциденти,  сега грчките власти, според локалните медиуми  решија да ги „фатат на спиење“ мигрантите, па од 6 часот утрово, повеќе од 350 полицајци, го „чешлаат“ кампот. Тие претходно се распоредија и го заобиколија прифатниот центар за да не може некој од мигрантите да избега.

„Утрово грчката полиција ги проверуваше документите на сите бегалци кои живеат во Морија. 14 лица се уапсени. Ситуацијата е мирна, но луѓето се исплашени“ – преку твитер соопштија од невладината организација „Едно среќно семејство“ која работи и им помага на бегалците. 

Според договорот меѓу ЕУ и Турција, сите оние мигранти кои што не ги исполнуваат условите и добијат негативен одговор на барањето за азил, од Грција треба да бидат депортирани во Турција. Прифатниот центар Морија на Лезбос е еден од „најпроблематичните“ во Грција, со оглед на тоа дека во минатото доста често се случуваа сериозни инциденти, а обидите на грчката полиција да изврши контрола, завршуваа со бунт и материјални штети.

Во простор за 2330 лица,  во кампот Морија, живеат 4007 бегалци. 

Можеби ќе ве интересира

Момче направи масакр во кафуле во хрватскиот град Слатина

Момче направи масакр во кафуле во хрватскиот град Слатина

НЕВРЕМЕ ВО ИСТРА: Паѓаше град со големина на орев, а допрва доаѓа најлошото

НЕВРЕМЕ ВО ИСТРА: Паѓаше град со големина на орев, а допрва доаѓа најлошото

СТИПЕ МЕСИЌ: Европа тоне во вртлогот на популизмот, a на Балканот ништо не се промени

СТИПЕ МЕСИЌ: Европа тоне во вртлогот на популизмот, a на Балканот ништо не се промени

Вулин контра Тачи - Единствена војска на Косово е КФОР

Вулин контра Тачи - Единствена војска на Косово е КФОР

Им „цвета“ бизнисот со продажба на облека од втора рака

Им „цвета“ бизнисот со продажба на облека од втора рака

ПРИМЕР ОД РЕГИОНОТ: На секој ученик по 65 евра

ПРИМЕР ОД РЕГИОНОТ: На секој ученик по 65 евра

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

КОЅИАС-НИМИЦ: За грчкиот министер има неколку делови од спорот

КОЅИАС-НИМИЦ: За грчкиот министер има неколку делови од спорот

(ВИДЕО) Халкидики пламна, огнот им се заканува на куќите

(ВИДЕО) Халкидики пламна, огнот им се заканува на куќите