22 Октомври, 2017
0.7612
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Ако нема коалиција со Ахмети, Груевски на нови избори сам против сите

Објавено во: Анализа 27 Јануари, 2017

ДУИ ќе достави крајни речиси невозможни услови за креирање на коалиција со ВМРО-ДПМНЕ откако членството на Ахмети му стави јасно да знаење дека ќе нема никакви поголеми компромиси за сеалбанската платформа, а исто така нема да се прифати и функционери во новата влада да бидат лица осомничени од СЈО. Тоа значи дека Груевски за нив не е прифатлив како премиер и тоа ќе значи дека друг член на ВМРО-ДПМНЕ ќе треба да биде предложен за претседател на владата. 

Доколку Ахмети притиснат од своето членство кое се погласно бара да не се коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш се претпоставува дека Груевски ќе притиска да се одржат нови избори. Тоа значи дека ќе бидат извршени сите можни маневри мандатот да не биде во рацете на Заев и СДСМ кои имаат 49 пратеници и се втора парламентарна сила со реални шанси да формираат влада доколку ги прифатат барањата од сеалбанската платформа. 

За ВМРО-ДПМНЕ во овој момент главен проблем е и барањето за продолжување на мандатот на СЈО од кое ДУИ нема да отстапи за што тие се категорично против. Ако се закажат нови избори најверојатно е ВМРО-ДПМНЕ да оди повторно со барање од народот за 61 пратеник, но овој пат со многу пожестока кампања сами против сите, за што веќе ги презедоа првите чекори најави битка против Сорос како главен непријател кој создавал погрешна слика за Груевски, власта и државата, а потоа ќе тргнат и против албанскиот фактор кој сака да ја редефинира Македонија со двојазичноста. 

Против СДСМ главната порака ќе биде дека се предавници на македонските интереси, дека ќе им ги исполнат сите националистички барања на албанците и со една нивна „патриотска“ кампања да освојат мнозинство кај македонските гласачи. Секако, ваквото конфронтирање и изолирање може да му донесе спас единствено на Груевски, а да ја „запали“ јавноста и да ја доведе политичката криза до нов опасен врв, овој пат со меѓумакедонски и меѓуетнички тензии. Секако, ова се само можни сценарија во овој момент бидејќи и натаму има молк од водечките политичари што понатаму.

Автор: Христијан Станоевиќ


Можеби ќе ве интересира

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?