23 Јануари, 2018
0.8329
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Ало Таравари - Министер за „маркетинг“ здравство или градоначалник?

Објавено во: Анализа 04 Септември, 2017

Министерот за здравство Арбен Таравари е на чекор да изврши политичко самоубиство откако најави дека ќе се кандидира за градоначалник на Гостивар од редовите на Алијансата за Албанците. 

Тој досега се соочи со бројни проблеми во македонските болници и даваше впечаток на човек кој доаѓа од фелата и сака да работи со промени но, ваквата одлука е доста нејасна и служи само на партијата бидејќи како еден од повеќе популарните политичари може да се спротистави на кандидатите на ДУИ, БЕСА и ДПА во Гостивар. 

Ало, Таравари, зарем вреди да се менува министерска со градоначалничка функција, особено што по неколкуте ПР потези граѓаните добија доверба во него дека може да работи чесно и искрено во здравството на кое му се неопходни реални подобрувања. Секако, јасно е и дека во здравство постојано ќе има проблеми бидејќи е едно од најтешките министерства за водење, но зошто воопшто беа досега водени повеќето ПР кампањи. 

Токму истите ПР потези беа на мета и на нашите критики, не затоа што самите проекти се лоши туку затоа што во период на тотален крах на здравствениот систем не е време за нив. За ПР кампањи најпрво треба да се покажат резултати во здравството со решавање на итните проблеми, а потоа да се дава слика на напредност и софистицираност.

Таравари ќе ја води изборната кампања со земање одмор од министерството иако најави дека ќе продолжи да ги врши најважнте задачи. Затоа се поставува прашањето дали сега треба да си поднесе оставка или да биде разрешен па на негово место да дојде нов министер бидејќи проблемите во здравството немаат време за изборна кампања ниту за ПР штосови.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Со жалење пренесени националистичките протести во Грција и прогласот на предавници

Со жалење пренесени националистичките протести во Грција и прогласот на предавници

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи