22 Ноември, 2017
0.3947
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

Американската армија ќе може да регрутира „психопати“

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2017

Армијата на САД ги има променето правилниците за регрутирање на нови војници, но тоа го нема споделено со јавноста. Новиот правилник го откри USA Today и во него стои дека армијата на САД во своите редови ќе може да прими луѓе кои имаат историја на ментални болести, злоупотреба на наркотици, себеповредување, а тргната е и забраната за корисници на марихуана. 

Главната причина за спуштање на стандардите е што армијата има потреба од 80 илјади нови војници, но интересот за приклучување е се помал и американците губат интерес доброволно да служат војска.

Се пониските стандарди доведоа голем број од војниците кои служеле во САД да се соочуваат со пост-трауматски синдром, депресија, шизофренија, како и други ментални болести. 

Многу често ветерани од војните во Ирак, Авганистан и другите места каде војува армијата на САД да вршат масовни убиства и масакри. Меѓу екс војниците огромна е стапката на самоубиства, преминување кон криминални активности, зависност од дроги и семејно насилство. 


Можеби ќе ве интересира

Поранешниот заменик-претседател Мнангагва е веројатно нов лидер на Зимбабве

Поранешниот заменик-претседател Мнангагва е веројатно нов лидер на Зимбабве

Видео: Пеколно бегство од Северна Кореја со дожд од куршуми

Видео: Пеколно бегство од Северна Кореја со дожд од куршуми

(ВИДЕО) ПАНИКА НА БАЛИ: Вулкан експлодираше по 50 години

(ВИДЕО) ПАНИКА НА БАЛИ: Вулкан експлодираше по 50 години

(ВИДЕО) ПО 37 ГОДИНИ ВЛАДЕЕЊЕ: Мугабе поднесе оставка, еве како се слави

(ВИДЕО) ПО 37 ГОДИНИ ВЛАДЕЕЊЕ: Мугабе поднесе оставка, еве како се слави

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија