24 Јануари, 2018
0.9852

Американската армија ќе може да регрутира „психопати“

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2017

Армијата на САД ги има променето правилниците за регрутирање на нови војници, но тоа го нема споделено со јавноста. Новиот правилник го откри USA Today и во него стои дека армијата на САД во своите редови ќе може да прими луѓе кои имаат историја на ментални болести, злоупотреба на наркотици, себеповредување, а тргната е и забраната за корисници на марихуана. 

Главната причина за спуштање на стандардите е што армијата има потреба од 80 илјади нови војници, но интересот за приклучување е се помал и американците губат интерес доброволно да служат војска.

Се пониските стандарди доведоа голем број од војниците кои служеле во САД да се соочуваат со пост-трауматски синдром, депресија, шизофренија, како и други ментални болести. 

Многу често ветерани од војните во Ирак, Авганистан и другите места каде војува армијата на САД да вршат масовни убиства и масакри. Меѓу екс војниците огромна е стапката на самоубиства, преминување кон криминални активности, зависност од дроги и семејно насилство. 


Можеби ќе ве интересира

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Париз е поплавен - се излеа Сена

Париз е поплавен - се излеа Сена

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами