22 Јануари, 2018
0.4595
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%

Atlantic Grupa на Белгијци им продава две фабрики

Објавено во: Финансии 13 Јули, 2017

Аtlantic Grupa на белгиската Aminolabs Group одлучи да и продаде фабрики во Германија и Хрватска, соопштија вчера од оваа компанија напоменувајќи како вредноста на трансакциите изнесува до 200 милиони куни (27 милиони евра) .

Во соопштението кое го пренесуваат хрватските медиуми, во цел на понатамошно реструктурирање и поедноставување на бизнисот од сегментот на спортска и активна исхрана, и фокус на сопствени брендови, Аtlantic Grupa  одлучила да ги продаде фабриките во Германија (Bleckede) и Хрватска (Нова Градишка) и со нив поврзаното услужно производство за трети земји  (private label) на белгиската фирма Aminolabs Group.

Продажбата на фабриките на Аtlantic ни на кој начин не е предизвикана од состојбата во Агрокор, уверуваат од оваа групација во мнозинска сопственост на Емил Тедески. Тедески, наведуваат хрватските медиуми, во последните месеци во јавните настапи околу кризата во Агрокор ја смирувал паниката меѓу добавувачите и истакнувал како неговата компанија знае да се носи со ситуацијата, бидејќи „добро управува со ризик и не се плаши од последици“.

Изложеноста на Аtlantic ,кон Агрокор не е таква да може да го загрози редовното работење, велат во Аtlantic , а одлуката за продажба на фабриката за спортска и активна исхрана е резултат на одлуката на групацијата да се концентрира на јакнење на сопствените брендирани марки. Затоа со белгискиот партнер, специјализиран токму за услужно производство за трети земји, така наречени private label, се договориле за преземање на фабриката и тој сегмент на производство, со тоа да Аtlantic ги задржи своите брендови (Multipower, Champ i Multaben) и дека во двете фабрики ќе продолжи со нивно производство.

Со парите од продажбата на фабриката Atlantic планира пред се да ја намали задолженоста на компанијата, а со што, како истакнуваат би ја зајакнале за нови вложувања, како и органиски раст, така и нова аквизација.

Можеби ќе ве интересира

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми