20 Февруари, 2018
0.5390
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

БАНКАРИТЕ ВО СТРАВ: Работата на службениците ја земаат мобилните

Објавено во: Финансии 09 Февруари, 2018

Од 2008 година досега бројот на работници во банките се намалил за 9000 и оваа појава ќе зема замав. 

Бројот на работници во банкарскиот сектор е 23.342, а идните години тој број ќе опадне од повеќе причини, пишуваат српските медиуми. 

Примарно ќе биде спојувањето на некои банки, и тоа секако ќе се одрази и на бројот на вработени во овој сектор. 

Според податоците на Народна банка на Србија, во третото тромесечје од 2017 година во банкарството имало за 233 луѓе помалку од состојбата кон крајот на јуни. 

13 банки го намалиле бројот на вработени за 416, додека 14 го зголемиле бројот на вработени за 183. 

Во последните пет години во банките годишно по 1000 луѓе останувале без работа. 

Се смета дека удел имаат и мобилните телефони и дека тие им ја „земаат“ работата на банкарите. 

Можеби ќе ве интересира

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите