23 Јануари, 2018
0.4178

БАНСКО УРИВА РЕКОРДИ: Голема посетеност за време на изминативе празници

Објавено во: Балкан 11 Јануари, 2018

Околу 20 000 туристи го посетија Банско за време на Божиќните и Новогодишните празници. Ова го изјавил Георги Икономов, градоначалник на Општина Банско, пишуваат бугарските медиуми.

„Протокот на туристи за време на Божиќните и Новогодишните празници беше огромен. Сите хотелиери и ресторани велат дека толку многу луѓе немало досега во Банско. Иако во Банско нема снег, зимата е без снег, има доволно снег на планината и патеките се обработену“, рекол тој.

„Квалитетот на снежната покривка е многу добар, па во текот на празниците се беше одлично. Најмногу би определил ситуацијата како многу мирна, без никакви инциденти. Се надевам дека сè било успешно за хотелиерите и пријатно за туристите“, додал уште Икономов .

Тој додаде дека се уште е рано да се каже дали има нови странски туристи кои го избрале Банско оваа година.

И многу наши граѓани, па можеби и вие што го читате ова заминаа за празниците во соседна Бугарија, а некои допрва ќе го искористат зимскиот одмор таму.

Можеби ќе ве интересира

Дачиќ ја нарече Македонија Скопје?

Дачиќ ја нарече Македонија Скопје?

КОЅИАС ВЕЛИ НЕМА ПРИТИСОК ВРЗ АТИНА: Блиску сме до одредени прашања за решение

КОЅИАС ВЕЛИ НЕМА ПРИТИСОК ВРЗ АТИНА: Блиску сме до одредени прашања за решение

(ФОТО) Снежно невреме блокираше делови од Србија

(ФОТО) Снежно невреме блокираше делови од Србија

Теодоракис: Не сакам соседната земја да се распадне – сакам да го спречам „муслиманскиот подарок на турската мајка”

Теодоракис: Не сакам соседната земја да се распадне – сакам да го спречам „муслиманскиот подарок на турската мајка”

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста