24 Јануари, 2018
0.6225
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3089.5    0.29%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2017

Руската и американската амбасада излегоа со ставови на Твитер пред два дена, и ова многу од корисниците на оваа социјална мрежа го нарекоа „Tвитер војна”.

„Загаденоста на воздухот е толку голема денеска, што е многу тешко да се види амбасадата! Какви идеи имате за почист воздух во Македонија”- стоеше во објавата од американската амбасада.

Неколку часа подоцна со своја реакција се јави руската амбасада. 

„Ако нашите пријатели од американската амбасада бараат решенија за загадениот воздух во Македонија, ние би сакале да помогнеме со решение”- напишаа од руската амбасада. 

Вчера на Твитер се огласи и американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли, според кој друг руски гасовод нема да донесе чист воздух во Македонија.


„Ги прашавме македонските граѓани прашање за блиски чекори до чист воздух. Друг руски гасовод нема да го стори тоа. САД ја поддржуваат желбата на Македонија да го доведе гасот во македонските градови и разновидноста во снабдувањето со гас за Македонија и Европа”- стои на профилот од амбасадорот Бејли на Твитер. 

Тој вели дека нема никаква „Твитер војна“.

Можеби ќе ве интересира

Груевски, Јанакиески и Трајковски едногласни: Не се чувствуваме виновни

Груевски, Јанакиески и Трајковски едногласни: Не се чувствуваме виновни

Пендаровски: Во Давос политичарите ги слушаат крупните играчи за да знаат што да прават за своите народи

Пендаровски: Во Давос политичарите ги слушаат крупните играчи за да знаат што да прават за своите народи

Груевски на суд за предметот „ТНТ“: „Космос“ срушен за политичка одмазда

Груевски на суд за предметот „ТНТ“: „Космос“ срушен за политичка одмазда

Интервју отец Царкњас: Ќе имаме проблеми ако Македонија направи големи отстапки

Интервју отец Царкњас: Ќе имаме проблеми ако Македонија направи големи отстапки

По 15 години Македонија повторно во Давос, Заев го чека и Ципрас

По 15 години Македонија повторно во Давос, Заев го чека и Ципрас

Со субвенции до подобри наставници во основно

Со субвенции до подобри наставници во основно

Османи: Обвинителот Јовевски не е добар за Албанците

Османи: Обвинителот Јовевски не е добар за Албанците

Досие: Клинички по месеци на препукувања тргна кон изградба

Досие: Клинички по месеци на препукувања тргна кон изградба

Чешка ја порази Македонија, изгубивме шанса за пласман во полуфинале

Чешка ја порази Македонија, изгубивме шанса за пласман во полуфинале