21 Февруари, 2018
0.4315

Берзите паѓаат, принцот ја „турка“ нафтата

Објавено во: Финансии 07 Ноември, 2017

На европските берзи денеска акциите паѓаат, а поради тензиите на Блискиот Исток цената на нафтата се искачи на двегодишен максимум. 

Цените на нафтата скокнаа по апсењата на принцови и функционери во Саудиска Арабија поради корупција. 

Нафтата брент достигна 64,65 долари за барел, а тоа е највисоко од јуни 2015 година. 

Еврото скокна  на 1,1577  долари од  1,1554 долари. 

Фунтата падна  на 1,1554 долари, а претходно чинеше 1,3142 долари. 

Доларот достигна 114,26 јени. 

Можеби ќе ве интересира

Успешен старт на криптовалутата „петро“ - инкасирани 735 милиони долари

Успешен старт на криптовалутата „петро“ - инкасирани 735 милиони долари

Koлку заработуваат Словенците, Хрватите, Србите, Босанците, Македонците?

Koлку заработуваат Словенците, Хрватите, Србите, Босанците, Македонците?

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни