21 Јануари, 2018
0.4640
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Без граѓански притисок градоначалниците ќе уживаат 4 години

Објавено во: Анализа 14 Септември, 2017

На десетина дена пред официјалниот старт на изборната кампања за локалните избори во октомври се уште поинтересно е да се разговара за тоа кој се ќе се кандидира и кои се кадровските решенија на партиите. Како да гледаме квиз „Кој сака да биде градоначалник“, често и прогнозираме, па може да падне и некоја кладба ако сме премногу сигурни дека ете некој партиски член ќе ја добие наклонетоста на лидерот и ќе може да се кандидира да ни ги реши локалните проблеми.

Тоа што недоставува овој период пред да започне кампањата е недоволната граѓанска активност да се испорачаат барања за тоа какви општини и локална самоуправа сакаме. Зарем е толку важно името на градоначалникот, претседателот на советот на општината или советниците ако истите чуствуваат дека немаат никаков притисок од своите гласачи за горливите проблеми. Генерално досега се говореше за загадувањето, за штетните честички во воздухот кои се појавуваат секоја зимска сезона, за сообраќајните и инфраструктурни проблеми, но населбите и општините се многу повеќе од тоа. 

Сите сме дел од поврзан организам со проблеми кои не така лесно се решаваат, со години нема никаква иницијатива за нивно надминување, ниту пак визија како за наредните 5,10, 20 години. Многу е лесно да се критикува општинското раководство, еве цел мандат не мрднаа со прст само џебовите си ги наполнија. 

Можеби и навистина е така, но каде се локалните заедници да покажат сплотеност и свесност за состојбата во која се наоѓаат. Скопје конкретно прерасна во град со нееднаков раст. Одредени населби се урбанизираа на колку толку правилен начин, други пак иако се модерни добија чудовишни згради и десеткување на животните ресурси, додека пак трети се оставени сами на себе без никакви вложувања. 

Еколошките и инфраструктурните прашања, вклученоста на граѓаните во носењето на одлуките на локалната самоуправа, зголемување на локалните активности и поддршка на иницијативите за локални настани мораат да произлезат од самите граѓани и да бидат наметнати пред политичарите. Ова е идеален период за такво нешто, бидејќи во екот на кампања сите ќе сакаат да ветат се и сешто за да добијат што е можно повеќе гласови, а потоа по изборите со продолжен притисок истите ветувања и да почнат да ги реализираат. 

Градоначалниците и советите имаат неверојатна удобност како никои други политичари во земјава бидејќи четиригодишниот мандат им е речиси гарантиран и знаат дека фотелјите удобно ќе ги служат. Затоа само персоналните промени не се доволни, ниту пак промена на партијата на власт во општината ќе донесе нешто значително ново.

Автор: Христијан Станоевиќ


Можеби ќе ве интересира

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

Urime - Македонија стана двојазична држава

Urime - Македонија стана двојазична држава