19 Јануари, 2018
0.4834
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

БиХ веќе увезува работна сила - од овие земји имаат најмногу работници

Објавено во: Балкан 17 Јули, 2017

На 2628 странци лани им се издадени дозволи за работа во БиХ, покажуваат податоците од Агенцијата за работа и вработување во БиХ. 

Работници во БиХ имало од Србија, Турција, Хрватска, Кина и Италија. 

Врз основа на податоците може да се заклучи дека работодавците ќе мораат да увезуваат работници затоа што домашните работници заминуваат во странство. 

Од вкупниот број на издадени дозволи, 60% се за работа во трговија. 

Има голем број дозволи за преработувачката индустрија, 430, за работа со недвижнини се издадени 278 дозволи и за во образование имало 246 дозволи. 

Лани во БиХ дошле поради работа 752 граѓани на Србија, 322 од Турција, 197 од Хрватска, 170 од Кина и 128 од Италија. 

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Турција се подготвува за воена интервенција

Турција се подготвува за воена интервенција

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц