22 Ноември, 2017
1.7184
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

Бил Гејтс инвестира 80 милиони долари во паметен град

Објавено во: Стил 14 Ноември, 2017

Група поврзана со инвестициската компанија на Бил Гејтс има инвестирано 80 милиони долари во проект за паметен град крај Феникс, Аризона.

Паметниот град Белмонт ќе биде дизајниран со автономни возила, со голема брзина дигитални мрежи, центри за податоци, нови производствени технологии и автономни логистички центри, соопштува CNN Money.

Не е јасно со колку доколку поранешниот извршен директор на Microsoft Гејтс, кој е сопственик на компанијата-мајка на проектот, Cascade Investment, ќе учествува во директно во проектот.

Belmont Partners, со седиште во Аризона инвестициска група за недвижности, која раководи со проектот, соопшти дека новото паметно гратче ќе биде со слична големина со најблискиот Темпе, Аризона, со население од 182 000 луѓе.

"Изградбата на инфраструктура од иднината на зелено е далеку полесно и поекономично од модернизацијата на постоечка градска мрежа", рече во изјавата портпаролот на компанијата Грејди Гамаж.

Аризона има репутација на држава отворена за технологија. Неколку главни играчи во автономниот автомобил - Waymo, Uber и Intel - ги тестираат своите иновации овде.


Можеби ќе ве интересира

Вакцини, придобивка или опасност?

Вакцини, придобивка или опасност?

МАКЕДОНСКО ХОЛАНДСКО-ШПАНСКА ПРОДУКЦИЈА НА ФЕСТИВАЛОТ „СОНОТ НА ОБЛАЧЕТО“: Сенките кажуваат повеќе од зборовите

МАКЕДОНСКО ХОЛАНДСКО-ШПАНСКА ПРОДУКЦИЈА НА ФЕСТИВАЛОТ „СОНОТ НА ОБЛАЧЕТО“: Сенките кажуваат повеќе од зборовите

Интервју со Благица Трпковска: Ми се случија многу гадости, но нема време за паѓање!

Интервју со Благица Трпковска: Ми се случија многу гадости, но нема време за паѓање!

Интервју со Ива Матиќ: Прва жена воен пилот во Македонија

Интервју со Ива Матиќ: Прва жена воен пилот во Македонија

„Фчерашни новости“: Зошто е потребно да се донесе законот за јазиците?

„Фчерашни новости“: Зошто е потребно да се донесе законот за јазиците?

(ВИДЕО) КРИЗА ЗА ДОМУВАЊЕ: Оваа земја не може да се справи со бројот на милионери

(ВИДЕО) КРИЗА ЗА ДОМУВАЊЕ: Оваа земја не може да се справи со бројот на милионери

ПЕЦЕ ОД „СУПЕРХИКС“: Музиката ме излечи по смртта на брат ми

ПЕЦЕ ОД „СУПЕРХИКС“: Музиката ме излечи по смртта на брат ми

Сани: Еден „погрешен“ чекор ми ја донесе најтешката животна битка

Сани: Еден „погрешен“ чекор ми ја донесе најтешката животна битка

Доктор Соња Ралева: Вакцини, да или не?

Доктор Соња Ралева: Вакцини, да или не?