17 Декември, 2017
0.5016
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

БИТКОИН ЛУДИЛО: Раст од 3.000 долари за ден, криптовалутата достигна нов рекорд

Објавено во: Економија 07 Декември, 2017

Молскавичниот раст на биткоинот продолжува и денес, додека највредната криптовалута секојдневно ги урива сопствените рекорди.

Откако премина 12 000 долари во средата, ден подоцна биткоинот достигна нов рекорд од дури 15 000 долари.

Пазарната капитализација на оваа дигитална валута достигна така 250 милијарди долари.

Еден од биткоин инвеститорите, Ранакај Јаин, ги советуваше малите вложувачи да не вложуваат повеќе од еден до три проценти расположливи средства во крипто валути.

Од друга страна, поголемите инвеститори, според негово мислење, би требало да вложат помеѓу 5 и 10 отсто пари кои ги имаат на располагање за инвестирање.

Според неговите зборови, новите инвеститори прво би требало да се потрудат да ја разберат технологијата и математиката пред да скокнат во играта.

Мајк Новогратс неодамна оцени дека биткоинот многу лесно можел да достигне и 40 000 долари до крајот на оваа година.


Можеби ќе ве интересира

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант