21 Октомври, 2017
0.4570
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Бордињон: Фискален совет без независни членови нема поента

Објавено во: Финансии 17 Септември, 2017

Новата Влада најави дека планира воведување фискален совет за контрола како се трошат парите од буџетот, но допрва ќе се анализира какви да бидат неговите овластувања. Масимо Бордињон, член на ваквото тело на Европската Комисија, во интервју за Алсат М, вели дека главна задача на фискалниот совет е да даде независно гледиште на политиката на трошење на јавните пари.

„Првата важна работа е независноста. Ако имате фискален совет кој на некаков начин е зависен од политичките партии или од Владата, тоа никогаш нема да функционира. Независност значи да биде составен од луѓе кои ќе бидат таму X години и кои нема да зависат од владини одлуки“, вели Масимо Бордињон, член на Европскиот фискален борд.

Според Бордињон, формирањето фискален совет овозможува поголема транспарентност што значи увид на граѓаните во тоа како се трошат нивните пари. Тој мора да биде составен од стручни луѓе кои ја разбираат проблематиката. Во однос на дилемата дали да има само советодавна улога или и право на вето на одлуките на Владата, за Бордињон поприфатива е првата опција.

„Една работа е извршната власт. Тоа е Владата, таа е избрана од граѓаните. Има мандат да прави одредени работи и треба да има можност да ги направи тие работи. Друга работа е фискалниот чувар кој следи што прави владата во однос на буџетските прашања и вели јас мислам дека ова не функционира. Да се има можност за вето, според мене, е премногу, бидејќи тогаш на техничко тело ќе му дадете можност да става вето на однесувањето на владата, која што ги рефлектира желбите на граѓаните“, додава Бордињон.

Според планот на Министерството за финансии телото треба да биде формирано до 2019 година и државата да ја чини по 165.000 евра годишно. Целото интервју со Масимо Бордињон ќе можете да го погледнете во новото издание на „Економски магазин“, кое ќе се емитува во среда во 22 часот и 30 минути.


Можеби ќе ве интересира

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

Само во две земји од ЕУ платите не пораснале

Само во две земји од ЕУ платите не пораснале

ПОЧНАЛА НОВ ЖИВОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Што е поразлично од нејзината земја?

ПОЧНАЛА НОВ ЖИВОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Што е поразлично од нејзината земја?

На Германија и фалат 200.000 работници, половина ќе бидат од Балканот

На Германија и фалат 200.000 работници, половина ќе бидат од Балканот