17 Декември, 2017
0.3970
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Бошњаковски: Владата побра од МВР да истражи коруптивни случаи

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2017

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција информираше дека Владата од Министерството за внатрешни работи побарала истрага за неколку случаи во за тендери, набавки и договори за кои според Бошњаковски постоеле индиции дека со нив е направена штетата на буџетот на државата.

Во врска со сомнителните набавки во АДСДП, според документите со кои располагаат службите на Владата, имало индиции дека биле користени дампинг-цени за набавка на стоки и на услуги за кои реално се знаело дека нема да бидат набавувани. Целта, како што истакна Бошњаковски, била компанијата „Атриум“ од Вевчани да биде фаворизирана, односно да биде најдобро рангирана во тендерската постапка и да добие повластена позиција.

Исто така постојат сомнежи за хонорарните исплати на Александар Никовски кој добил 220 илјади евра како советник на екс премиерот Никола Груевски.


Можеби ќе ве интересира

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Кучиња искасаа дете во Карпош

Кучиња искасаа дете во Карпош

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

Загадениот воздух извади граѓани на протести

Загадениот воздух извади граѓани на протести