21 Октомври, 2017
0.3707
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Брнабиќ дојде на парадата на гордоста, во Белград мирно

Објавено во: Балкан 17 Септември, 2017

Српската премиерка Ана Брнабиќ присуствуваше на парадата на гордоста во Белград за поддршка на ЛГБТ заедницата на која до пред некоја година во Србија имаше огромни инциденти и повредени учесници и полицајци. 

„Сметам дека Србија не е ксенофобна земја. Секако, постојат уште многу работи што треба да се направат, како Законот за родова рамноправност и Законот за дискриминација. Работиме и на Законот на Алекса, бидејќи насилството помеѓу врсниците е уште еден од големите проблеми со кои се соочуваат припадниците на ЛГТБ заедницата, особено во тинејџерските години“, рече на собирот премиерката Брнабиќ.

Брнабиќ која е првата премиерка на Балканот со јавна декларираност на геј сексуална ориентација беше придружувана и од белградскиот градоначалник Синиша Мали, како и 

министрите Зоран Ѓорѓевиќ и Бранко Ружиќ.

Можеби ќе ве интересира

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“