22 Јануари, 2018
0.6054
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Британија одби, но земја од Латинска Америка му даде државјанство на Асанж

Објавено во: Свет 11 Јануари, 2018

Откако британското Министерство за надворешни работи го одби барањето на основачот на сајтот „Викиликс“ Џулијан Асанж, да му даде дипломатски статус, Еквадор му додели државјанство. 

Асанж веќе пет години живее во азил во амбасадата на Еквадор во Лондон.

Министерството за надворешни работи на Еквадор соопшти дека денеска функционерите одлучиле да му доделат државјанство на Асанж, додека не се пронајде начин за решавање на неговата ситуација.

Според информациите што се однесуваат на „сигурни извори“, Асанж исто така може да добие и пасош. Агенцијата Ројтерс открила регистрација на име „Џулијан Пол Асанж“ во граѓанскиот регистар на Еквадор, кој вклучува само Еквадорски граѓани. „Ел универсо“ пишува дека кога влегува овој број во даночната канцеларија на земјата излегува неговото име. Според публикацијата, бројот бил добиен на 21 декември 2017 година.

Асанж во 2012 година се засолни во амбасадата на Еквадор во Лондон и одбиваше да оди во Шведска на испитување во рамки на истрага за силување, затоа што верува дека Шведска ќе го екстрадира во САД, поради објавувањето на тајни војни документи околу војните во Ирак и Авганистан.

Еквадор го одобри барањето за политички азил. 

Асанж е роден во Австралија. 

Можеби ќе ве интересира

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни