19 Јануари, 2018
0.4726
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Британија строго ќе ги казнува нападите со киселина

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Британската министерка за внатрешни работи, Амбер Руд најави дека ќе се воведат построги казни за луѓето кои напаѓаат други лица со киселина. 

Во Лондон пред неколку дена во рок од само 90 минути беа извршени пет напади со киселина. Руд вели дека „загрижувачко е зголемувањето на напади, во кои киселина и слични супстанции се користат како оружје“.

Ќе спроведеме преглед на полицискиот и правниот одговор на законодавството, на пристапот на опасни производи и на помош на жртвите“- изјави таа.

Министерката додаде дека ќе се направи така што киселината и другите корозивни супстанции ќе бидат класифицирани како опасни оружја.

Во Лондон вчера се уапсени двајца тинејџери поради сомнение дека фрлиле киселина во лицето на неколку луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОГНЕНИ УЛИЦИ: Нафта се изли во руско село

(ВИДЕО) ОГНЕНИ УЛИЦИ: Нафта се изли во руско село

(ВИДЕО) ОВА Е НАЈОПАСНИОТ МОСТ НА СВЕТОТ: Како да се помине?

(ВИДЕО) ОВА Е НАЈОПАСНИОТ МОСТ НА СВЕТОТ: Како да се помине?

(ВИДЕО) ХОЛАНДИЈА: Стебло се скрши пред жена со бебе

(ВИДЕО) ХОЛАНДИЈА: Стебло се скрши пред жена со бебе

2015, 2016 и 2017 најтопли години - каде ќе не однесе затоплувањето?

2015, 2016 и 2017 најтопли години - каде ќе не однесе затоплувањето?

(ВИДЕО) СИЛНИОТ ВЕТАР ПОБЕДЕН: Ужасно слетување на аеродромот во Дизелдорф

(ВИДЕО) СИЛНИОТ ВЕТАР ПОБЕДЕН: Ужасно слетување на аеродромот во Дизелдорф

(ВИДЕО) Кинезите со ново чудо го надминуваат светот

(ВИДЕО) Кинезите со ново чудо го надминуваат светот

(ВИДЕО) Снежна бура и студ во Америка, десет мртви во невреме

(ВИДЕО) Снежна бура и студ во Америка, десет мртви во невреме

СЕНАТОТ ОДОБРИ КОНТРОВЕРЗЕН АКТ: Ќе го потпише ли Трамп законот за прислушување

СЕНАТОТ ОДОБРИ КОНТРОВЕРЗЕН АКТ: Ќе го потпише ли Трамп законот за прислушување

Видео: Путин во грч ладна вода за Богојавление

Видео: Путин во грч ладна вода за Богојавление