19 Февруари, 2018
0.3797
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“

Објавено во: Македонија 21 Јануари, 2018

Внатрешна македонска револуционерна организација (ВМРО) - Бугарско национално движење од соседна Бугарија го објави својот став во врска со денешните протести во Солун поради името на Македонија. Партијата смета дека Грците „не се сосема во право“ во спорот меѓу нашата земја и Грција.

„Ние, Бугарите, природно стоиме зад нашите браќа во Македонија во спорот за името. И ние сакаме решение на овој спор. Но, без гневови. Никој не може да ги лиши луѓето од Македонија да го користат името, што го користеле нашите заеднички предци“, се вели во соопштението.

Според нив, мора да се најде компромис во ситуацијата.

ВМРО вели дека нема причина зошто зборот Македонија треба да биде целосно исклучен во име на младата држава. „Го разбираме аргументот дека Македонија не е само Скопје, но не разбираме зошто некој сака Македонија да не биде присутна воопшто. Дури и во комплицирана комбинација.“

Според партијата, и тие во Бугарија можат да пројавуваат претензии кон овие имиња и места. Но, не го прават тоа, бидејќи веруваат дека „патот денес е другарство и великодушност, не камен на сопнување„. Тие цврсто веруваат дека не може да се толерира дека денешната Грција сака дефинитивно да го асимилира името на Македонија.

А по повод грчките претензии, со насмевка ќе потсетиме и оној прост одговор на Вазов: "Македонија е наша!", пишува уште во ставот на ВМРО, пренесуваат бугарските медиуми.

Можеби ќе ве интересира

Претставничкиот орган на граѓаните и носител на законодавната власт без договор за пленарна седница

Претставничкиот орган на граѓаните и носител на законодавната власт без договор за пленарна седница

КОСТАДИН ФИЛИПОВ: ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ДА ГИ ВРАТАТ БУГАРСКИТЕ ПАСОШИ

КОСТАДИН ФИЛИПОВ: ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ДА ГИ ВРАТАТ БУГАРСКИТЕ ПАСОШИ

Две опции за „Веибо“- повторно обновување или стечај

Две опции за „Веибо“- повторно обновување или стечај

Потпишан договор за државна поддршка со групацијата ВИК – почетна инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места

Потпишан договор за државна поддршка со групацијата ВИК – почетна инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места

СЕЛА сведочеше за нападот од 27 април

СЕЛА сведочеше за нападот од 27 април

Дете од Штип почина на Детската клиника во Скопје

Дете од Штип почина на Детската клиника во Скопје

Јункер доаѓа во Скопје - со кого ќе се сретне?

Јункер доаѓа во Скопје - со кого ќе се сретне?

Кои се недостатоците на извештајот на ФПСМ за трагичната смрт на Калина и Александар?

Кои се недостатоците на извештајот на ФПСМ за трагичната смрт на Калина и Александар?

ВМРО бара морална одговорност од повисоко ниво за слчајот со силуваното девојче

ВМРО бара морална одговорност од повисоко ниво за слчајот со силуваното девојче