22 Јули, 2017
0.1148

Чија идеологија следел напаѓачот од Хургада?

Објавено во: Свет 15 Јули, 2017

Напаѓачот од Хургада кој уби две жени и рани четири лица признал дека ја дели идеологијата на „Исламска држава“,  иако ИСИС не ја презеде одговорноста, пренесува Франс прес.

Осомничениот за нападот од вчера е 28-годишно момче од провинцијата Кафр ел Шеик во делтата на Нил северно од Каиро, кој бил префрлен во главниот град на Египет на испрашување.

Обвинителството соопшти дека сè уште не се потврдени мотивите на напаѓачот и ги повика медиумите да „престанат да прибегнуваат кон шпекулации и да трчаат пред истрагата“.

Германското Министерство за надворешни работи претходно потврди дека двете жени што беа убиени во нападот со нож на плажа во Хургада се државјанки на Германија.

Напаѓачот препливал од јавната плажа до плажата на хотелот „Захабија“, каде што убил две лица и ранил уште две, а нападнал уште двајца на околната плажа на хотелот „Сани дејз ел паласио“.

Тој бил облечен во црна маичка, фармерки и носел нож.

Можеби ќе ве интересира

КАТАР ОДЛУЧИ: Воведува нови мерки за борба против тероризмот

КАТАР ОДЛУЧИ: Воведува нови мерки за борба против тероризмот

СЕ ЗАТВОРА УШТЕ ЕДНА ВРАТА: Нема повеќе оружје од Германија за Турција?

СЕ ЗАТВОРА УШТЕ ЕДНА ВРАТА: Нема повеќе оружје од Германија за Турција?

Амазон под истрага во САД: Се истражува дали мамеле со цени

Амазон под истрага во САД: Се истражува дали мамеле со цени

Nokia ја тресат оставки: Зошто директорот се повлекува од фунцијата?

Nokia ја тресат оставки: Зошто директорот се повлекува од фунцијата?

Британски авиокомпании ќе го земаат багажот од дома, патниците само ќе се чекираат на аеродромите

Британски авиокомпании ќе го земаат багажот од дома, патниците само ќе се чекираат на аеродромите

Од Њујорк до Вашингтон за 29 минути - новиот проект на Муск доби зелено светло

Од Њујорк до Вашингтон за 29 минути - новиот проект на Муск доби зелено светло

Никој не сака да си го крсти детето Доналд во САД

Никој не сака да си го крсти детето Доналд во САД

БЕЗ ДОГОВОР: Вториот круг на преговори заврши без разбирање на Брисел и Лондон за правата на граѓаните по Брегзит

БЕЗ ДОГОВОР: Вториот круг на преговори заврши без разбирање на Брисел и Лондон за правата на граѓаните по Брегзит

Видео: Пилот слета на автопат среде огромна гужва

Видео: Пилот слета на автопат среде огромна гужва