21 Ноември, 2017
0.3333
    BESK 10300    0%     FERS 57750    -2.94%     MPT 26800    -0.74%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     UNI 1905    0%

Чија идеологија следел напаѓачот од Хургада?

Објавено во: Свет 15 Јули, 2017

Напаѓачот од Хургада кој уби две жени и рани четири лица признал дека ја дели идеологијата на „Исламска држава“,  иако ИСИС не ја презеде одговорноста, пренесува Франс прес.

Осомничениот за нападот од вчера е 28-годишно момче од провинцијата Кафр ел Шеик во делтата на Нил северно од Каиро, кој бил префрлен во главниот град на Египет на испрашување.

Обвинителството соопшти дека сè уште не се потврдени мотивите на напаѓачот и ги повика медиумите да „престанат да прибегнуваат кон шпекулации и да трчаат пред истрагата“.

Германското Министерство за надворешни работи претходно потврди дека двете жени што беа убиени во нападот со нож на плажа во Хургада се државјанки на Германија.

Напаѓачот препливал од јавната плажа до плажата на хотелот „Захабија“, каде што убил две лица и ранил уште две, а нападнал уште двајца на околната плажа на хотелот „Сани дејз ел паласио“.

Тој бил облечен во црна маичка, фармерки и носел нож.

Можеби ќе ве интересира

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

(ВИДЕО) ОВА ШВАЈЦАРСКО СЕЛО ИМА ПРИМАМЛИВА ПОНУДА: Нудат 60 000 евра да се доселите таму

(ВИДЕО) ОВА ШВАЈЦАРСКО СЕЛО ИМА ПРИМАМЛИВА ПОНУДА: Нудат 60 000 евра да се доселите таму

Во оваа земја се исплаќа да бидеш невработен, посебно за Нова година

Во оваа земја се исплаќа да бидеш невработен, посебно за Нова година

(ВИДЕО) Авион се урна на улица во Флорида

(ВИДЕО) Авион се урна на улица во Флорида

Aвтобус излета во провалија длабока скоро 300 метри

Aвтобус излета во провалија длабока скоро 300 метри

Во 2018 година ќе има 20 силни земјотреси?

Во 2018 година ќе има 20 силни земјотреси?

Дали Бин Ладен планирал напади на српски цркви на Косово?

Дали Бин Ладен планирал напади на српски цркви на Косово?

ТАЖНА ВЕСТ ЗА ТЕНИСОТ: По долга борба со ракот почина Јана Новотна

ТАЖНА ВЕСТ ЗА ТЕНИСОТ: По долга борба со ракот почина Јана Новотна