22 Јануари, 2018
0.6450
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

CNN бесни што САД се „понижени“ во ОН

Објавено во: Анализа 22 Декември, 2017

CNN мрежата е добро познато дека води уредувачка политика против Доналд Трамп, но нивниот главен новинар Џејк Тејпер кој дава уреднички коментари и анализи го имаше едно од најчудните обраќања во последно време. 

Тејпер истовремено е разочаран од едностраноста на одлуката на претседателот Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, но истовремено ја покажа американската опседнатост со себеси и верувањето во возвишената морална вредност, дека токму Америка е ветената земја, дека никој во светот не смее да се дрзне да каже збор два за нејзините недостатоци и грешки. 

Тејпер побесна поради тоа што 128 земји гласаа во Генералното собрание на Обединетите нации против САД и донесоа резолуција прашањето за Ерусалим да се решава во директните преговори меѓу Израел и окупирана Палестина. 

Главниот водител на CNN испомеша баби и жаби и наместо за принципи говореше за тоа кој се па фактор држави како Венецуела, Сирија, Турција, Кина и останатите да ја осудат САД за својата несоодветна политика. 

На вчерашната расправа на Генералното собрание на ОН воопшто не се разговараше за човекови права и демократија како омилени наметнати и исфорсирани американски теми кои се дел од нивната неизбежна надворешна од Господ пратена мисија како што за себе веруваат при настапите во надворешната политика, додека сите други земји како да се создадени вчера и се водени од неписмени дивјаци кои немаат демократски капацитети.

CNN речиси и да немаше критички став кон непотребниот потег на претседателот Трамп кој го наруши мировниот процес во Израел и евентуалното решение за две држави со Палестина го одложи за десетина години, но затоа на Тејпер му е побитно да каже дека ете Јемен е проблемот што на Генералното собрание дале критики кон САД што е еднакво на богохулие и смртен грев.


Да потсетиме дека зад САД застанаа само 8 земји во светот вклучувајќи го и Израел, 35 се воздржаа од гласање, додека пак Македонија даде поддршка за резолуцијата со која треба да се почитуваат претходните одлуки за решавање на прашањето за Ерусалим, односно против американското вето во Советот за безбедност заедно со речиси сите земји членки на ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

Со жалење пренесени националистичките протести во Грција и прогласот на предавници

Со жалење пренесени националистичките протести во Грција и прогласот на предавници

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи