22 Јануари, 2018
0.5155
    ALK 7696.96    0.61%     GRNT 830    0.73%     KMB 3138.74    -0.42%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TETE 2060    3%     TPLF 1798.38    -0.03%

CNN со трилер репортажа за лажните вести од Велес

Објавено во: Македонија 13 Септември, 2017

Американските медиуми продолжуваат непотребно да ги идеализираат сајтовите со лажни вести од Велес како едни од клучните за резултатот на американските избори минатиот ноември кога победи Доналд Трамп. Таква е и новата „трилер“ репортажа на CNN од Велес каде успеале да контактираат со извесен „Михаил“, 22 годишен сопственик на сајт со лажни вести кој им објаснува колку многу пари заработува од кликови и реклами. Велес, градот кој некогаш произведуваше порцелан за цела Југославија, денес произведува лажни вести, вели CNN во воведот. 

Целата репортажа е атрактивно склопена со убава графика и речиси филмски кадри, но многу малку простор е одвоен за вистинскиот проблем, а тоа е дека вестите Велешани ги преземаат од Американски веб сајтови и многу полесно и побрзо ги шират преку социјалните мрежи, што значи тие самите не ги измислуваат, ниту пак ги продуцираат. 

За разлика од претходната, новата македонска влада, пишува CNN, е многу критична на новата индустрија што се развива во Велес.

– Ние ќе преземеме иницијатива за глобално координиран напор за справување со лажни вести и, исто така, го охрабруваме нашето граѓанско општество да помогне во спречувањето на овој феномен преку создавање алатки за откривање лажни вести – изјавил портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Но, тие што се занимаваат со лажни вести сè уште имаат барем еден официјален поддржувач – градоначалникот на Велес, Славчо Чадиев, заклучува CNN.

– Ако зборуваме реално, секој град сака популарност. Најважно е дека ниеден закон не е прекршен. Во политиката нема морал. Во политиката сè е дозволено – вели Чадиев.

CNN потенцира дека велешаните се подготвуваат за претседателските избори на САД во 2020 кога повторно ќе се активираат со сајтови за вести со лесна читаност со надеж дека ќе може да заработат од различните извори на дигитални реклами.

Можеби ќе ве интересира

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“

ФАКТОР МАГАЗИН: Јазици за разбирање или говори за недоверба - Кој и зошто стравува од употреба на албанскиот јазик?

ФАКТОР МАГАЗИН: Јазици за разбирање или говори за недоверба - Кој и зошто стравува од употреба на албанскиот јазик?

НА РЕД ДОЈДЕ СУДЕЊЕТО ЗА „ТНТ“: Груевски, Јанакиески и Трајковски на иста обвинителна клупа за уривањето на објектот на Цаноски

НА РЕД ДОЈДЕ СУДЕЊЕТО ЗА „ТНТ“: Груевски, Јанакиески и Трајковски на иста обвинителна клупа за уривањето на објектот на Цаноски