22 Ноември, 2017
0.4072
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

Дачиќ: Центрите на моќ се заиграа кога мислеа дека можат да ги прекројуваат границите на Балканот

Објавено во: Балкан 13 Ноември, 2017

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ вели дека светските центри на моќ се заиграа кога мислеа дека можат да ги прекројуваат границите на Балканот, бидејќи овој регион не е дел од ЕУ. 

Тоа е еден од најјасните примери на двојни стандарди и на лицемерието на светската политика, изјави Дачиќ за српскиот весник Известија.

Шефот на српската дипломатија вели дека Белград ќе остане поддржувач на европските принципи и демократијата, но дека нема да ја жртвува својата независност. 

На прашањето дали Србија ќе ѝ воведе санкции на Русија на барање на Западот, Дачиќ кажа дека Србија со Русија сака да ги одржи сеопфатната соработка и пријателските односи во политичката и економската област, науката, културата, образованието, како и за прашањата на одбраната, безбедноста и воената индустрија.

„Ќе го продолжиме тоа и понатаму. Затоа Србија ќе остане доследна во својата политика и нема да се придружи на европските антируски санкции. Дури се надеваме на што поскоро укинување на санкциите против Русија“- вели Дачиќ.

Тој додаде дека Србија се соочува со последици поради оваа одлука. Тој вели дека нема да одат против своите интереси и нема да воведат санкции на пријателите. 

Можеби ќе ве интересира

Генералот Младиќ осуден на доживотна затворска казна

Генералот Младиќ осуден на доживотна затворска казна

Кабинетот на Бугарија денес гласа за поевтини разговори со Македонија

Кабинетот на Бугарија денес гласа за поевтини разговори со Македонија

Утре пресуда за Ратко Младиќ

Утре пресуда за Ратко Младиќ

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора