24 Јануари, 2018
1.1975

Дачиќ: Центрите на моќ се заиграа кога мислеа дека можат да ги прекројуваат границите на Балканот

Објавено во: Балкан 13 Ноември, 2017

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ вели дека светските центри на моќ се заиграа кога мислеа дека можат да ги прекројуваат границите на Балканот, бидејќи овој регион не е дел од ЕУ. 

Тоа е еден од најјасните примери на двојни стандарди и на лицемерието на светската политика, изјави Дачиќ за српскиот весник Известија.

Шефот на српската дипломатија вели дека Белград ќе остане поддржувач на европските принципи и демократијата, но дека нема да ја жртвува својата независност. 

На прашањето дали Србија ќе ѝ воведе санкции на Русија на барање на Западот, Дачиќ кажа дека Србија со Русија сака да ги одржи сеопфатната соработка и пријателските односи во политичката и економската област, науката, културата, образованието, како и за прашањата на одбраната, безбедноста и воената индустрија.

„Ќе го продолжиме тоа и понатаму. Затоа Србија ќе остане доследна во својата политика и нема да се придружи на европските антируски санкции. Дури се надеваме на што поскоро укинување на санкциите против Русија“- вели Дачиќ.

Тој додаде дека Србија се соочува со последици поради оваа одлука. Тој вели дека нема да одат против своите интереси и нема да воведат санкции на пријателите. 

Можеби ќе ве интересира

На лидерска средба ќе се дискутира за името

На лидерска средба ќе се дискутира за името

Бугаринот за кој се тврдеше дека го „врбувал“ Љубчо Георгиевски доби 15 години затвор

Бугаринот за кој се тврдеше дека го „врбувал“ Љубчо Георгиевски доби 15 години затвор

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни во своите постапки

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни во своите постапки

(ВИДЕО) Во Солун за малку ќе линчуваа поранешен министер кого го сметаат за предавник

(ВИДЕО) Во Солун за малку ќе линчуваа поранешен министер кого го сметаат за предавник

Бутарис: Разочаран сум што 25 години не преземање ништо нe не натераа да размислуваме поинаку

Бутарис: Разочаран сум што 25 години не преземање ништо нe не натераа да размислуваме поинаку

Веселин Иванов: Бугарија не може да има улога на медијатор за името

Веселин Иванов: Бугарија не може да има улога на медијатор за името

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја

Грците најавуваат нов протест за името Македонија, овој пат во Атина

Грците најавуваат нов протест за името Македонија, овој пат во Атина

Дачиќ ја нарече Македонија Скопје?

Дачиќ ја нарече Македонија Скопје?