19 Јануари, 2018
0.3963
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Дачиќ се пофали со добра понуда од Русија за воена опрема

Објавено во: Балкан 13 Ноември, 2017

Србија доби од Русија добар предлог за купување на воена техника, чие реализирање ќе овозможи да ја модернизираме армијата. Ова го откри српскиот прв заменик премиер и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, во интервју за рускиот весник Известија. 

"Појаснувам за да нема прашања - сакаме силна и развиена Србија, која ќе стане гарант за мирот, стабилен и доверлив партнер за сите други", истакна тој.

Дачиќ ја отфрли можноста на неговата земја за НАТО. Според него, Белград "не е заинтересиран за влез во НАТО или било кој друг воен сојуз". 

"Ние ќе продолжиме да се држиме до политиката на воена неутралност", увери тој. 

Српскиот вицепремиер го утврди НАТО како неопходен сојузник за заштита и заштита на српското население во Косово, но советува да не се заборави дека Белград "соработува и со Русија и со ЕУ и со САД". 

За ЕУ тој потврди дека Србија се стреми да влезе во Унијата, но нема да се приклучи на антируски курс на Брисел и да воведува санкции против Русија. 

"Србија сака во ЕУ, но ние никогаш нема да одиме против сопствените национални интереси и нема никогаш да воведеме санкции против своите пријатели", истакна шефот на српската дипломатија.

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Турција се подготвува за воена интервенција

Турција се подготвува за воена интервенција

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц