22 Ноември, 2017
0.5600
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

Дачиќ се пофали со добра понуда од Русија за воена опрема

Објавено во: Балкан 13 Ноември, 2017

Србија доби од Русија добар предлог за купување на воена техника, чие реализирање ќе овозможи да ја модернизираме армијата. Ова го откри српскиот прв заменик премиер и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, во интервју за рускиот весник Известија. 

"Појаснувам за да нема прашања - сакаме силна и развиена Србија, која ќе стане гарант за мирот, стабилен и доверлив партнер за сите други", истакна тој.

Дачиќ ја отфрли можноста на неговата земја за НАТО. Според него, Белград "не е заинтересиран за влез во НАТО или било кој друг воен сојуз". 

"Ние ќе продолжиме да се држиме до политиката на воена неутралност", увери тој. 

Српскиот вицепремиер го утврди НАТО како неопходен сојузник за заштита и заштита на српското население во Косово, но советува да не се заборави дека Белград "соработува и со Русија и со ЕУ и со САД". 

За ЕУ тој потврди дека Србија се стреми да влезе во Унијата, но нема да се приклучи на антируски курс на Брисел и да воведува санкции против Русија. 

"Србија сака во ЕУ, но ние никогаш нема да одиме против сопствените национални интереси и нема никогаш да воведеме санкции против своите пријатели", истакна шефот на српската дипломатија.

Можеби ќе ве интересира

Генералот Младиќ осуден на доживотна затворска казна

Генералот Младиќ осуден на доживотна затворска казна

Кабинетот на Бугарија денес гласа за поевтини разговори со Македонија

Кабинетот на Бугарија денес гласа за поевтини разговори со Македонија

Утре пресуда за Ратко Младиќ

Утре пресуда за Ратко Младиќ

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора