22 Октомври, 2017
0.4199
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Дали би требало да ги знаете платите на колегите?

Објавено во: Финансии 05 Август, 2017

Ако работите во приватниот сектор, веројатно платите би биле тајна и не би знаеле кој колку заработува. 

Доколку работите во голема меѓународна компанија, веројатно и во договорот ќе ви биде наведено дека оваа информација не смеете да ја споделите со колегите. 

Голем дел од работодавачите во приватниот сектор сметаат дека дискрекцијата е важна затоа што ако работниците имаат увид во туѓите плати, ќе се јави револт кај оние кои сметаат дека заслужуваат и придонесуваат повеќе и ќе бараат покачување. 

Тоа барање може да биде субјективно, а некогаш луѓето и немаат увид колку и што работи некој нивни колега. 

Сепак направено е едно истражување од Жоел Гасон кој тврди дека транспарентноста е добра работа, така што работниците имаат увид во платите, а приходите се одредени врз основа на искуство, работен стаж и вештините на работникот. 

Можеби ќе ве интересира

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари