22 Јануари, 2018
0.4713
    ALK 7696.96    0.61%     GRNT 830    0.73%     KMB 3138.74    -0.42%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TETE 2060    3%     TPLF 1798.38    -0.03%

Дали Брат Љубе ќе биде нов министер без ресор?

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2017

Љубе Бошкоски беше дел од тимот на СДСМ на локалните избори, но само како поддршка преку неговата партија Обединети за Македонија без да се кандидира за било каква функција. Сепак, тој најверојатно нема долго време да остане во сенка и од повеќе извори се шири информација дека ќе биде нов министер во владата на Зоран Заев, односно ќе му биде доделено министерство без ресор со одреден сет на задачи.

Бошкоски би бил дел од владата која ќе претрпи мини реконструкција со оглед на тоа што повеќе министри и заменици, пред се кадри на ДУИ преминаа во локалната власт.

Екс министерот за внатрешни Бошкоски би дошол на местото на Рамиз Мерко кој победи на локалните избори и ќе ја води општина Струга, но не е прецизирано дали ќе ги има истите надлежности како и него во поглед на контакт со потенцијални странски инвеститори.

Да потсетиме дека Бошкоски на предвремените парламентарни избори беше дел од коалицијата ВМРО за Македонија заедно со Љубчо Георгиевски и Стојанче Ангелов, но тие не успеаја да освојат пратенички мандат.

Можеби ќе ве интересира

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“

ФАКТОР МАГАЗИН: Јазици за разбирање или говори за недоверба - Кој и зошто стравува од употреба на албанскиот јазик?

ФАКТОР МАГАЗИН: Јазици за разбирање или говори за недоверба - Кој и зошто стравува од употреба на албанскиот јазик?

НА РЕД ДОЈДЕ СУДЕЊЕТО ЗА „ТНТ“: Груевски, Јанакиески и Трајковски на иста обвинителна клупа за уривањето на објектот на Цаноски

НА РЕД ДОЈДЕ СУДЕЊЕТО ЗА „ТНТ“: Груевски, Јанакиески и Трајковски на иста обвинителна клупа за уривањето на објектот на Цаноски