23 Октомври, 2017
0.4566
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Дали денес е последниот празник на обединета Шпанија?

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Шпанците се подготвуваат да го прослават 12 октомври, денот на нацијата, но за разлика од претходно порелаксираните години, овој пат постојат стравови дека може да биде последен кој ќе го слават како обединета Шпанија. 

Очите секако ќе бидат вперени кон Барселона од каде се очекува да биде донесена конечна одлука на регионалната влада која по референдумот има амбиции да прогласи независност и официјално да побара да се одвои од Шпанија. 

Сепаратизмот остро беше осуден од централната влада во Мадрид, а премиерот Рахој постави и ултиматиум со кој Каталонците треба конечно да се изјаснат. Доколку отидат на чекорот да ги прифатат резултатите од референдумот кој шпанскиот суд го прогласи за незаконски Рахој е подготвен да и ја одземе автономијата на Каталонија што е во согласност со неговите уставни надлежности, но тоа е краен чекор кој може да доведе и до граѓанска војна.

Националниот ден на Шпанија се прославува од 1935 година, а е во чест на стапнувањето на Кристофер Колумбо на брегот на Америка во име на шпанската кралица во 1492 година. Монархистите и фашистите во тој период во Шпанија сакале да ја истакнат својата историја на колонијалисти и освојувачи со силна поддршка од круната и црквата. 

Дури и самиот национален празник е мотив за поделби во Шпанија, особено што републиканците подоцна барале истиот да се менува и да не биде посветен само на монархијата. 

Можеби ќе ве интересира

Се сомневате дека телефонот ви е хакиран: Проверете ги овие знаци и дознајте!

Се сомневате дека телефонот ви е хакиран: Проверете ги овие знаци и дознајте!

Северна Америка се бори за срцето и паричникот на Амазон

Северна Америка се бори за срцето и паричникот на Амазон

(ВИДЕО) КИНА ПО СТАПКИТЕ НА ШАНГАЈ И ДУБАИ: Воведува метро линија без возач

(ВИДЕО) КИНА ПО СТАПКИТЕ НА ШАНГАЈ И ДУБАИ: Воведува метро линија без возач

(ВИДЕО) ВОДЕН СВЕТ: Овој град тоне најбрзо на светот, а не е Венеција

(ВИДЕО) ВОДЕН СВЕТ: Овој град тоне најбрзо на светот, а не е Венеција

Пуџдемон: Шпанија го направи најлош напад врз Каталонија

Пуџдемон: Шпанија го направи најлош напад врз Каталонија

Northvolt ја гради најголемата европска фабрика за батерии на е-автомобили

Northvolt ја гради најголемата европска фабрика за батерии на е-автомобили

ЖЕСТОКА БИТКА МЕЃУ John McAfee и Jamie Dimon: Банкарите се плашат од биткоинот!

ЖЕСТОКА БИТКА МЕЃУ John McAfee и Jamie Dimon: Банкарите се плашат од биткоинот!

Што ќе се случи со собата од хотелот во Лас Вегас од каде се изврши најсмртоносното пукање досега?

Што ќе се случи со собата од хотелот во Лас Вегас од каде се изврши најсмртоносното пукање досега?

ОДМАЗДА: Шпанија подготвува обвинение за со 30-годишна затворска казна

ОДМАЗДА: Шпанија подготвува обвинение за со 30-годишна затворска казна