18 Декември, 2017
0.3967
    ALK 7300    -0.06%     GRNT 766.8    0.58%     KMB 2705.47    0.2%     MPT 27000    0%     OHB 4800    0.67%     PPIV 38000    0%     RZLV 44    -2.22%     RZUS 107    -0.82%     STIL 128.98    1.56%     TPLF 1489.75    -0.68%     TTK 839    1.25%     UNI 1870    0%     USJE 23500    2.17%     ZILU 155    2.65%

Дали денес е последниот празник на обединета Шпанија?

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Шпанците се подготвуваат да го прослават 12 октомври, денот на нацијата, но за разлика од претходно порелаксираните години, овој пат постојат стравови дека може да биде последен кој ќе го слават како обединета Шпанија. 

Очите секако ќе бидат вперени кон Барселона од каде се очекува да биде донесена конечна одлука на регионалната влада која по референдумот има амбиции да прогласи независност и официјално да побара да се одвои од Шпанија. 

Сепаратизмот остро беше осуден од централната влада во Мадрид, а премиерот Рахој постави и ултиматиум со кој Каталонците треба конечно да се изјаснат. Доколку отидат на чекорот да ги прифатат резултатите од референдумот кој шпанскиот суд го прогласи за незаконски Рахој е подготвен да и ја одземе автономијата на Каталонија што е во согласност со неговите уставни надлежности, но тоа е краен чекор кој може да доведе и до граѓанска војна.

Националниот ден на Шпанија се прославува од 1935 година, а е во чест на стапнувањето на Кристофер Колумбо на брегот на Америка во име на шпанската кралица во 1492 година. Монархистите и фашистите во тој период во Шпанија сакале да ја истакнат својата историја на колонијалисти и освојувачи со силна поддршка од круната и црквата. 

Дури и самиот национален празник е мотив за поделби во Шпанија, особено што републиканците подоцна барале истиот да се менува и да не биде посветен само на монархијата. 

Можеби ќе ве интересира

АВСТРИЈА ОФИЦИЈАЛНО ИМА ВЛАДА: Курц е најмладиот шеф на влада во светот

АВСТРИЈА ОФИЦИЈАЛНО ИМА ВЛАДА: Курц е најмладиот шеф на влада во светот

Ова се држави каде во 2018 може да има војни

Ова се држави каде во 2018 може да има војни

Google има рецепт против „Велешките“ лажни вести

Google има рецепт против „Велешките“ лажни вести

Русите благодарни на ЦИА!

Русите благодарни на ЦИА!

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар