22 Октомври, 2017
0.4915
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Дали ДУИ омекна за Сеалбанската платформа - СЈО и двојазичност се приоритет

Објавено во: Анализа 21 Јануари, 2017

Од последните настапи на повеќе функционери на ДУИ постојано се споменуваат две клучни барања за формирање на новата влада, а тоа се официјализирање на албанскиот јазик во службена употреба во сите државни институции на централно ниво што сега речиси сите го нарекуваат двојазичност, како и продолжување на мандатот на СЈО за целосно расчистување на мега скандалот со незаконското прислушување.

Токму затоа се доведува прашањето на имплементирање или барем наметнување на сите преостанати барања од Сеалбанската платформа зад која покрај ДУИ застанаа БЕСА и Алијансата на Албанците. Секако, СЈО и двојазичноста се моментално и најголемиот камен на сопнување меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. 

Да постетиме дека неодамна Груевски посочи дека е за формирање на Влада, но не по секоја цена, особено не за прифаќање на барањата за СЈО, институција која деновиве постојано е напаѓана дека е непрофесионална, особено по откажувањето од предметот Пуч. 

СДСМ постојано изјавува дека оваа власт е во заминување, а дека Груевски нема да може да формира влада и ќе мора да го врати мандатот. Таквите најави беа жестоко бранети од провладините сурогати кои упорно тврдат дека има само еден мандатар и тоа е Груевски и никој друг, па дури има и неофицијални закани дека претседателот Иванов во едно такво сценарио би си поднел оставка, што секако е тешко за верување, но е во рамките на возможното, особено кога е во прашање ВМРО-ДПМНЕ.

Рокот за составување на влада истекува на 29-ти јануари и речиси ништо не е договорено. Од ВМРО-ДПМНЕ ја продолжуваат својата реторика на убеденост дека тие ќе ја предводат новата влада, но истиот фидбек засега го нема од ДУИ кој со своите 10 пратеника ќе биде клучен во сите можни сценарија и комбинаторики. 

Можеби во овој период ДУИ и не сака да „мафта“ со сите барања од Сеалбанската платформа за да не ги „сруши сите мостови“ но, ниту пак направи конкретен чекор за да се сретне со ВМРО-ДПМНЕ на половина пат. 

Автор: Христијан Станоевиќ


Можеби ќе ве интересира

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?