22 Ноември, 2017
0.3967
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

Дали САД даде рок за решавање на косовското прашање?

Објавено во: Балкан 11 Ноември, 2017

Руската агенција Спутник пишува дека оптималниот период за завршување на дијалогот на Белград и Приштина на кој инсистираат САД е 18 месеци. 

Според медиумот, потоа  би требало да следи меѓународна конференција.

Приштина со благослов од Америка на адреса на европските држави проследи предлог според кој се бара Бриселскиот договор да добие временско ограничување. Како што дознаваме, во предлогот се наведува рок од 18 месеци како оптимален период за завршување на дијалогот со Белград, по кој треба да следи меѓународна конференција. Приштина веќе доби од неколку држави позитивни одговори на својот предлог, но не и од главната земја на ЕУ – Германија“, наведува Спутник.

Претседателот на српскиот Одбор за Космет, Милован Дрецун изјави дека Белград сака бриселскиот процес да биде успешен и да се решат што повеќе прашања, како и дека нема ништо против на дневниот ред да се стават и некои нови теми како враќањето на Србите, расветлување на судбината на исчезнатите, имотот и статусот на СПЦ.

Политичкиот аналитичар од Приштина Бехљуј Бецај за Спутник вели дека преговори кои немаат ограничување не водат никаде.

Можеби ќе ве интересира

Генералот Младиќ осуден на доживотна затворска казна

Генералот Младиќ осуден на доживотна затворска казна

Кабинетот на Бугарија денес гласа за поевтини разговори со Македонија

Кабинетот на Бугарија денес гласа за поевтини разговори со Македонија

Утре пресуда за Ратко Младиќ

Утре пресуда за Ратко Младиќ

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора