19 Јануари, 2018
0.4385
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Дали САД даде рок за решавање на косовското прашање?

Објавено во: Балкан 11 Ноември, 2017

Руската агенција Спутник пишува дека оптималниот период за завршување на дијалогот на Белград и Приштина на кој инсистираат САД е 18 месеци. 

Според медиумот, потоа  би требало да следи меѓународна конференција.

Приштина со благослов од Америка на адреса на европските држави проследи предлог според кој се бара Бриселскиот договор да добие временско ограничување. Како што дознаваме, во предлогот се наведува рок од 18 месеци како оптимален период за завршување на дијалогот со Белград, по кој треба да следи меѓународна конференција. Приштина веќе доби од неколку држави позитивни одговори на својот предлог, но не и од главната земја на ЕУ – Германија“, наведува Спутник.

Претседателот на српскиот Одбор за Космет, Милован Дрецун изјави дека Белград сака бриселскиот процес да биде успешен и да се решат што повеќе прашања, како и дека нема ништо против на дневниот ред да се стават и некои нови теми како враќањето на Србите, расветлување на судбината на исчезнатите, имотот и статусот на СПЦ.

Политичкиот аналитичар од Приштина Бехљуј Бецај за Спутник вели дека преговори кои немаат ограничување не водат никаде.

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Турција се подготвува за воена интервенција

Турција се подготвува за воена интервенција

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц