24 Септември, 2017
0.4091
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Дава 5 милиони долари ако имате решение за овој проблем

Објавено во: Стил 11 Септември, 2017

Шведскиот милијардер Ласло Зомбатфалви, основач на  "The Global Challenges Foundation" планира да исплати 5 милиони долари на оној кој ќе помогне за светските збиднувања. 

Ласло вели дека на светот му е потребно ново државно уредување. 

Наградата ќе ја добие компанија, здружение, група или универзитет кој работи по целиот свет, а ќе предложи најдобар модел на државно уредување. 

Новиот модел мора да биде јасен, но и да помогне за проблеми како климатски промени, пренаселеност, и зголемување на населението во одредени делови на светот, проблем со сиромаштија и друго. 

Краен рок е 30 септември за пријавување на предлозите

Можеби ќе ве интересира

(ГАЛЕРИЈА)ДАЛИ ГИ ПРЕПОЗНАВАТЕ: Кои „ФАЦИ“ беа на свадбата на поп-дивата?

(ГАЛЕРИЈА)ДАЛИ ГИ ПРЕПОЗНАВАТЕ: Кои „ФАЦИ“ беа на свадбата на поп-дивата?

Оваа европска земја е големо разочарување

Оваа европска земја е големо разочарување

Светски лидери, а сепак не знаат која држава каде се наоѓа

Светски лидери, а сепак не знаат која држава каде се наоѓа

(ВИДЕО) Се изнајмува куќа со необичен поглед

(ВИДЕО) Се изнајмува куќа со необичен поглед

Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите

Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите

(ФОТО+ВИДЕО) Ова е најживописната земја во југоисточна Азија

(ФОТО+ВИДЕО) Ова е најживописната земја во југоисточна Азија

(ВИДЕО) Како изгледа комплексот на Трамп по ураганот?

(ВИДЕО) Како изгледа комплексот на Трамп по ураганот?

(ФОТО) 10 места кои туристите ги обожаваат, но може да бидат „збришани“ од земјата

(ФОТО) 10 места кои туристите ги обожаваат, но може да бидат „збришани“ од земјата

За 78 дена со велосипед го обиколил светот

За 78 дена со велосипед го обиколил светот