19 Февруари, 2018
0.8568
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

ДОСИЕ СУБВЕНЦИИ: Жирито одобрило над 30.000 евра за Цеки и „Силви бенд“

Објавено во: Економија 22 Јануари, 2018

Од идеја до реализација тие се „сами свои мајстори“. И автори и изведувачи. И одговорни за аудио-материјали и креатори на видеозаписи. Освен што се сестрани уметници, нивниот труд успеале и добро да го наплатат. Интерес пронашле токму во Законот за поддршка на домашната музичка продукција, а резултатите се евидентни – илјадници евра за нивните дела. На брачната двојка Силвана и Влатко Плевнеш од дуото „Силви бенд“ и на кантавторот Зоран Рудан Цеки првично им биле одобрени над 30.000 евра народни пари предвидени за музички субвенции.

Како „истакнат изведувач“, првите 3.000 евра на Силвана Мучиќ Плевнеш ѝ биле одобрени за композицијата Само мој“. 

Целото досие читајте го на Женски магазин, овде.

Можеби ќе ве интересира

Транспортерите на ФЕНИ блокираат патишта за да не бидат извисени

Транспортерите на ФЕНИ блокираат патишта за да не бидат извисени

Стартувани преговорите за поевтин роаминг со Бугарија

Стартувани преговорите за поевтин роаминг со Бугарија

Централен регистар ќе работи турбо за прием на годишните сметки

Централен регистар ќе работи турбо за прием на годишните сметки

Колку струја е потребно за да „заработите“ 1 биткоин?

Колку струја е потребно за да „заработите“ 1 биткоин?

Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Свежи јајца и свежо месо на фејсбук: Кој не штити од измами

Свежи јајца и свежо месо на фејсбук: Кој не штити од измами

Савески: Зголемување на старосна граница за пензионирање да е последно решение по кое ќе посегне Владата за да го спаси ПИОМ

Савески: Зголемување на старосна граница за пензионирање да е последно решение по кое ќе посегне Владата за да го спаси ПИОМ

Треба ли да се подготвиме за уште една финансиска криза?

Треба ли да се подготвиме за уште една финансиска криза?

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!