21 Август, 2017
0.0958

Дождот изгасна дел од пожарот во Поречието

Објавено во: Македонија 13 Август, 2017

Пожарот во дел од Поречието е изгаснат откако рано утрово почна да паѓа дожд, вели жител на селото Требовље. 

„Преку ноќта не вренеше, почна утрово, но тоа е доволно. Пожарот беше активен околу 26 дена“ - вели жител на селото. 

Голем пожар имаше во поречкото село Требовле, кое се наоѓа на 20-тина километри после селото Самоков. Во пожарот беа опфатени над 400 хектари борова шума.

Тие обвинија дека веднаш реагирале во ДЗС, но мерки не биле преземени. 

Шабан Салиу, директорот на ДЗС кој сега веќе е разрешен тврдеше дека пожарот е подметнат. 

Можеби ќе ве интересира

Сообраќајката кај велешката патарина ја зеде првата жртва

Сообраќајката кај велешката патарина ја зеде првата жртва

Персоналот на Амбасадата на Србија е повлечен на консултации во Белград?

Персоналот на Амбасадата на Србија е повлечен на консултации во Белград?

Автобусот е со македонски таблички, повредените хоспитализирани во Велес и Скопје

Автобусот е со македонски таблички, повредените хоспитализирани во Велес и Скопје

Не успеа референдумот во Валандово?

Не успеа референдумот во Валандово?

Автобус излетал кај велешката патарина - има повредени

Автобус излетал кај велешката патарина - има повредени

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара одговорност затоа што се прекршуваат законите при именување на функционери

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара одговорност затоа што се прекршуваат законите при именување на функционери

Каков е одзивот на референдумот за „Казандол“ во Валандово?

Каков е одзивот на референдумот за „Казандол“ во Валандово?

Родителите на децата со посебни потреби ќе протестираат пред три министерства

Родителите на децата со посебни потреби ќе протестираат пред три министерства

ОД УТРЕ УВИД: Гласачи проверете дали ве има во списокот

ОД УТРЕ УВИД: Гласачи проверете дали ве има во списокот