22 Јануари, 2018
0.9589
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

ДРЖАВЕН ПРАЗНИК: И Србите ќе го слават Свети Кирил и Методиј

Објавено во: Балкан 10 Јануари, 2018

Србија ќе им се придружи на останатите словенски земји кои го прославуваат Денот на словенските просветители Свети Кирил и Методиј. 

Земјата од оваа година ќе добие нов државен празник, Ден на Св.Кирил и Методиј. 

Доколку предлогот биде усвоен од Владата, овој празник ќе се одбележува на 24 мај, пишува „Вечерни новости“.

Од Министерството за култура и информирање велат дека новиот државен празник нема да биде неработен ден.

Суштината е одавање почит и поклонување пред делото на Св.Кирил и Методиј, поради нивното значење за сите словенски народи.

Со воведувањето на новиот празник - Денот на Св.Кирил и Методиј на одреден начин во Србија би се „заменило“ местото со одбележувањето на Денот на младоста - 25 мај.

Во Белград постои само еден споменик на Св.Кирил и Методиј, кој е подарок на македонскиот академски вајар Томе Серафимовски за градот Белград, каде секоја година Македонците од Србија го одбележуваат 24 Мај.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Снежно невреме блокираше делови од Србија

(ФОТО) Снежно невреме блокираше делови од Србија

Теодоракис: Не сакам соседната земја да се распадне – сакам да го спречам „муслиманскиот подарок на турската мајка”

Теодоракис: Не сакам соседната земја да се распадне – сакам да го спречам „муслиманскиот подарок на турската мајка”

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста

(ВИДЕО) Специјалци спасуваа Кинези кои на Балканот биле присилно држени за работа

(ВИДЕО) Специјалци спасуваа Кинези кои на Балканот биле присилно држени за работа

Фотографија од Црна Гора ги „запали“ социјалните мрежи

Фотографија од Црна Гора ги „запали“ социјалните мрежи