24 Февруари, 2018
1.0061
    ALK 7926.24    0.48%     GRNT 818    0.99%     KMB 3350.61    -0.14%     PPIV 39900    2.05%     RMDEN15 95    -0.11%     RMDEN16 95    0%     STBP 650    8.33%     STIL 140    0%     TEL 295    -0.18%     TNB 14052.14    2.39%     TPLF 1712.35    0.69%     UNI 2050    0%     VITA 7790    0%

Двајцата гости на „Само вистина“ откажале во последен момент (ВИДЕО)

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2017

Канал 5 ТВ по овие избори ќе започне медиумска иницијатива за озаконување на задолжителни дуели меѓу канидадатите за централна и локална власт.

Двајцата кандидати за градоначалници на Охрид, Митко Тилевски и Јован Стојановски, синоќа во последен момент го откажале гостувањето во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5.

„Вечерва и ние, Канал 5 ТВ, но и вие, македонската јавност конечно се соочивме со вистината – политичкиот примитивизам. Вечерва требаше да гостуваат двајцата кандидати за градоначалници на Охрид Митко Тилевски и Јован Стојановски, кои требаше пред вас, а не пред нас да ги претстават своите идеи, замисли и проекти како тие би управувале со општината Охрид во наредните 4 години“ - рече водителката Мирјана Трпчевска. 

Според телевизијата, очигледно некои од нив, но и претходно неоправдано отсутните кандидати, не се навикнати на прашања – прашања ваши, прашања на јавноста и повторно забораваат. 

„Сите тие ќе управуваат со општините со наши и ваши пари. Затоа имаат обврска да ви се претстават вам, за да знаете кому ќе го дадете вашиот глас. Очигледно сакаат да дојдат на нарачани прашања и теми, поради фактот што некои тоа им го овозможуваат, но тоа за наша и ваша среќа не е можно во Канал 5 ТВ. Легитимно е да се прашаме, ако бегаат, кукавички сега, кога се борат за фотељата, какви ли ќе бидат кога ќе станат татковци на општините? Затоа, особено охриѓани, размислете кому го давате вашиот глас. Дали на политички кукавици, или на чесни и достоинствени претставници на вашите семејства“ - кажа водителката  Трпческа.


Таа најави дека Канал 5 ТВ после овие избори ќе започне медиумска иницијатива за озаконување на задолжителни дуели меѓу канидадатите за централна и локална власт. 

Имаме право на тоа, поради вас јавноста, но и поради нашите пари, порача Телевизијата.

Можеби ќе ве интересира

Екс градоначалник на Василево „заработи“ кривична пријава

Екс градоначалник на Василево „заработи“ кривична пријава

КЕКЕНОВСКИ: Мислам дека и Грците ќе мора да отстапат од оној тврд или крут став кој го имаат по однос на сите седум прашања

КЕКЕНОВСКИ: Мислам дека и Грците ќе мора да отстапат од оној тврд или крут став кој го имаат по однос на сите седум прашања

НАЈМОЌНИ, НАЈЕВТИНИ, НАЈСКАПИ ПАСОШИ: Македонците рамо до рамо со Црнгорците и Колумбијците

НАЈМОЌНИ, НАЈЕВТИНИ, НАЈСКАПИ ПАСОШИ: Македонците рамо до рамо со Црнгорците и Колумбијците

ВИДЛИВОСТ ДО 100 МЕТРИ: Магла на еден патен правец

ВИДЛИВОСТ ДО 100 МЕТРИ: Магла на еден патен правец

БОЛНИЧКИТЕ ИНФЕКЦИИ СЕ ШИРАТ-нема кој, ниту како да ги спречи

БОЛНИЧКИТЕ ИНФЕКЦИИ СЕ ШИРАТ-нема кој, ниту како да ги спречи

Мицкоски: Јавноста чека одговори од Заев до каде е истрагата за корупција за двајца членови на Владата

Мицкоски: Јавноста чека одговори од Заев до каде е истрагата за корупција за двајца членови на Владата

(ВИДЕО+ФОТО) БАЛКАНОТ ПОД СНЕГ: Невремето доаѓа и во Македонија

(ВИДЕО+ФОТО) БАЛКАНОТ ПОД СНЕГ: Невремето доаѓа и во Македонија

Македонската просечна плата, едвај стигнува за подпросечен живот

Македонската просечна плата, едвај стигнува за подпросечен живот

Инспекциски контроли низ Македонија за квалитетот на месото кое се продава

Инспекциски контроли низ Македонија за квалитетот на месото кое се продава