17 Декември, 2017
0.3933
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Две жени фаворити да ја наследат Меркел на чело на партијата

Објавено во: Свет 05 Декември, 2017

Можеби изгледа дека Ангела Меркел е нераскинлив дел од срцето на Европа, но нејзиното владеење не може да трае вечно.

Германскиот канцелар е претседател на Христијанско-демократскиот сојуз (ХДС) од 2000 година и лидер на Германија од 2005 година. По помалку од очекуваното претставување на парламентарните избори во септември Меркел сега е вметната во тешка позиција и се обидува да состави коалиција со својот поранешен партнер - Германската социјалдемократска партија. Затоа ХДС почнува да размислува за тоа кој би можел да биде нејзин нов лидер.

Истражувачкиот институт Forsa Institute по нарачка на медиумската група RTL имал анкета меѓу 1.000 членови на ХДС кого мислат дека треба да биде наследникот на Меркел. Анкетата покажала дека две жени најверојатно се кандидати за претседател на партијата.

Анкетата исто така открила дека покрај сегашните тешкотии пред Меркел, 89% од испитаниците се уште имаат верба во неа, а 81% едноставно се учествуваат задоволни како таа си ја врши работата.

Двете фаворитки за функцијата на германскиот канцелар се Анегрет Крамп-Каренбауер и Џулија Клокнер. 54-годишната Крамп-Каренбауер од 2011 година е државен премиер на Сарланд, најмалата германска покраина. 44-годишната Клокер, наречена "крунаираната принцеза на Меркел", и се придружи на ХДЗ пред 20 години.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?