17 Декември, 2017
0.4960
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Црно на бело - Што ДИК се сложи да си подели од пари и кога?

Објавено во: Анализа 06 Декември, 2017

По жестоките критики на јавноста Државната изборна комисија конечно на својата веб страна ја објави Одлуката за исплата на надоместоците за спроведувањето на последните локални избори за кои според амбасадорот Џес Бејли на тајна седница си изгласале бонуси со плати за 4 дополнителни месеци кои иако им следуваат според законските прописи ги одлучиле зад затворени врати.

Според објавената одлука претседателот на ДИК Александар Чичаковски, заменик претседателот Реџеп Прекопуца, како и членовите на комисијата Атана Урумов, Виолета Дума, Игор Милев, Сабхи Јакупи, Сашо Срцев и Силвана Бонева им се утврдил надомест во висина од 4 нето исплатени плати во последниот месец. За членовите Бедредин Ибраими и Асани Салија се утврдени надоместоци во висина од 2 нето исплатени плати во последниот месец.

ДИК конечно го објави и Правилникот за определување на надоместоци кој претходно недостасуваше од главниот Правилник на нивната веб страна и како документ практично беше „мистерија“. Сега се открива дека на претседателот, заменикот и членовите на ДИК им следуваат по 5 нето плати исплатени во претходниот месец, на генералниот секретар по 3 нето плати по истиот принцип, а истото им следува и на државниот советник, раководителите на стручната служба и административните службеници. На останатите ангажирани лица по различни советодавни основи им следува по 1 нето плата. На лицата кои се времено ангажирани им се пресметува саатница од 170 денари. 

Лицата кои се ангажирани во општинските изборни комисии со над 130 општински избирачки одбори земаат и највисоки плати, па така претседателот на општинската изборна комисија добива 60.000 денари, неговиот заменик 55.000 денари, а секретарот добива 50.000 денари. Како што се намалува бројот на избирачки одбори така и се намалува надоместокот на членовите на општинските изборни комисии. Во ДИК се ангажирани и надворешни советници, лица ангажирани во помошни тела, лица за внес на податоци од гласањето и така натаму. Од овој линк може да го видите платниот список на сите лица со износот на определената сума за секое лице. 

Правилникот за определување на надоместок за 2017 е донесен на 14 ноември оваа година. Одлуката за исплата на надоместок за 2017 е донесена и потпишана на 16 ноември годинава. И двата документа дури доцна вчера беа објавени на веб страната на ДИК иако според законските прописи за тоа се должни веднаш да го сторат по донесувањето на одлуките. Исто така членовите на ДИК се обврзани да одлучуваат јавно и транспарентно, како и да работат ефикасно и да ги намалат трошоците од работењето.

Откако изби скандалот членовите на ДИК тврдеа дека не направиле ништо незаконско и дека парите кои ги заслужиле со тешката и стресна работа ги заслужиле, но сега ќе ги вратат во буџетот или ќе ги донираат.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Игрите може да започнат, кој ќе застане на тронот во „Белата палата“?

Игрите може да започнат, кој ќе застане на тронот во „Белата палата“?

За борбата и изгубените години во криза Заев нема простор за грешки

За борбата и изгубените години во криза Заев нема простор за грешки

Трпеноски: Заев не е свртен во државата, да не заборави на домашните проблеми

Трпеноски: Заев не е свртен во државата, да не заборави на домашните проблеми

Ризаов: Ако „груевизмот“ кој беше соборен се замени „заевизам“, тоа ќе биде уште поголема катастрофа

Ризаов: Ако „груевизмот“ кој беше соборен се замени „заевизам“, тоа ќе биде уште поголема катастрофа

Муслиу: Енергична влада со енергичен премиер

Муслиу: Енергична влада со енергичен премиер

Заев за предизвикот на МПЦ - Таа е реалност во православниот свет

Заев за предизвикот на МПЦ - Таа е реалност во православниот свет

Се отвори ли Пандорината кутија за менување на учебниците, па и на тие по историја?

Се отвори ли Пандорината кутија за менување на учебниците, па и на тие по историја?