22 Јануари, 2018
0.3502
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Единствена земја во Европската унија каде недвижностите губат на цена

Објавено во: Економија 13 Јануари, 2018

Пазарот на недвижностите во Италија и понатаму не покажува знаци на опоравување, преплавен од станови и куќи на должници кои не успеале да ги отплаќаат станбените кредити на банките.

Статистичките податоци на листата објавени пред неколку дена покажале дека во третото тримесечие лани е забележано продолжено паѓање на цените на недвижностите, пренесува пословни.хр.

На квартално ниво цените се помали 0,5 посто додека на годишно ниво падот изнесува 0,8 посто. Со тоа е продлабочен падот на цените кои тамошниот недвижен и градежен сектор практично го фрлил на колена.

Имено, реалните цени на станови и куќи се во константен пад од 2007 година, и сега се 23 посто пониски од пред 10 години. Како и да е, Италија е единствена членка на ЕУ и во која цените на недвижности ослабнале во второто тромесечие лани, покажуваат последните податоци на Евростат.  

За споредба, две третини членки на ЕУ забележале раст на цените повисок од пет отсто. Лошата ситуација на пазарот на недвижности се одразува на перцепцијата на економската состојба меѓу граѓаните.

Имено, 72 посто од домакинствата живеат во имот која е во нивна сопственост, па не чуди податокот дека 80 посто од Италијанците сметаат дека економската ситуација во земјата е лоша, откриваат податоците на Евробарометарот.

Можеби ќе ве интересира

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

Стартува Светскиот економски форум, следете во живо со специјална алатка

Стартува Светскиот економски форум, следете во живо со специјална алатка

Италијанци со супер-компјутер ќе откриваат нафта

Италијанци со супер-компјутер ќе откриваат нафта

Виза не го признава Биткоинот

Виза не го признава Биткоинот

ДОСИЕ СУБВЕНЦИИ: Жирито одобрило над 30.000 евра за Цеки и „Силви бенд“

ДОСИЕ СУБВЕНЦИИ: Жирито одобрило над 30.000 евра за Цеки и „Силви бенд“

Ќе се зголемат црните трансфери на пари ако се оданочи брзиот трансфер

Ќе се зголемат црните трансфери на пари ако се оданочи брзиот трансфер

Каков преседан направи РКЕ од кој може да учат Собранието, Владата и министерствата?

Каков преседан направи РКЕ од кој може да учат Собранието, Владата и министерствата?

ГЕРМАНЦИТЕ БОГАТИ КАКО НИКОГАШ ДОСЕГА: Имаат толку многу пари што не ги интересира да штедат и вложуваат

ГЕРМАНЦИТЕ БОГАТИ КАКО НИКОГАШ ДОСЕГА: Имаат толку многу пари што не ги интересира да штедат и вложуваат

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен