24 Јануари, 2018
0.7137

ЕКОНОМСКИ РАСТ ВО РЕГИОНОТ: Кои држави грабаат напред?

Објавено во: Економија, Балкан 14 Јули, 2017

Во првиот квартал од 2017 година Србија има најнизок економски раст во регионот од 1.2%, објави компанијата Bisnode.

Словенија е прва во регионот со раст од 5.3%, а зад неа е Хрватска со 2.5%, додека за БиХ уште нема податоци. 

Eкономската активност во Србија и Хрватска се намалила. 

Невработеноста во Србија е 15.2%, а во Хрватска 13.2%. 

Словенија има 9.8% невработени, а во БиХ невработени се 22.9% од населението. 

На годишно ниво најмногу поскапеле намирниците во Србија и тоа за 3.6%. 

Можеби ќе ве интересира

КАЗНА ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Треба ли да се ревидира системот за инспекциски надзор?

КАЗНА ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Треба ли да се ревидира системот за инспекциски надзор?

Кузмановска: Македонија доживува економски фијаско

Кузмановска: Македонија доживува економски фијаско

ДРЖАВАТА СЕ ЗАДОЛЖИ: За колкава сума се работи?

ДРЖАВАТА СЕ ЗАДОЛЖИ: За колкава сума се работи?

СТОКНАЛА ПРОСЕЧНАТА НЕТО ПЛАТА: Кожарските и текстилни работници остануваат на дното

СТОКНАЛА ПРОСЕЧНАТА НЕТО ПЛАТА: Кожарските и текстилни работници остануваат на дното

Филип Морис пред клучна одлука на САД - Дали IQOS се побезбедни од цигарите?

Филип Морис пред клучна одлука на САД - Дали IQOS се побезбедни од цигарите?

Џабе дипломи и вештини кога еден копирант зема двојно повеќе од просечен млад човек

Џабе дипломи и вештини кога еден копирант зема двојно повеќе од просечен млад човек

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

Стартува Светскиот економски форум, следете во живо со специјална алатка

Стартува Светскиот економски форум, следете во живо со специјална алатка